14 maja 2020

Tydzień Laudato si’. Katolicy i protestanci wspólnie o walce z ociepleniem i COVID-19

Katolicy i protestanci w USA w ramach obchodów rocznicy wydania encykliki środowiskowej Laudato si’ przez papieża Franciszka wskazali, że chociaż koronawirus nie jest bezpośrednio związany ze zmianami klimatu, ludzie różnych wyznań mogą przezwyciężyć oba wyzwania, współpracując ze sobą dla wspólnego dobra – donosi cruxnow.com.

 

W środę biskup Gregory Parkes z diecezji St. Petersburg na Florydzie zorganizował spotkanie online hierarchów katolickich i liderów ewangelickich na temat reakcji wobec koronawirusa, epidemii innych chorób w przyszłości i zmian klimatu. Zasugerował, że katolików i protestantów łączy wspólny cel, jakim jest walka z pandemią i ociepleniem klimatu. Bp Parkes zacytował list pasterski papieża Franciszka z 2015 r., w którym mówi on, iż większość ludzi na Ziemi jest wierzących i powinni oni ze sobą rozmawiać w celu ochrony przyrody. W tym duchu, powiedział kapłan, zarówno koronawirus, jak i zmiany klimatu wymagają zjednoczenia ludzi wiary, współczucia i miłosierdzia.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Sabrina Burton Schultz, dyrektor organizacji diecezjalnej Life, Justice and Advocacy Ministry powtórzyła uwagi biskupa dotyczące niedawnego sondażu Ipsos, z którego wynika, że ​​60 proc. Amerykanów uważa, iż ​​zmiany klimatu będą równie poważnym zagrożeniem jak choroba COVID-19. Schultz podkreśliła, że ​​zanieczyszczenie powietrza zaostrza choroby układu oddechowego i prowadzi do wyższej śmiertelności z powodu obecnej pandemii. Jej zdaniem, przywódcy religijni powinni współpracować w perspektywie krótko- i długoterminowej.

 

Dr Sandra Gompf, profesor chorób zakaźnych na University of South Florida College of Medicine w Tampie, przytoczyła szereg danych statystycznych, sugerujących wzrost dewastacji ekologicznej, od rosnących temperatur, które zmieniają siedliska owadów, będących nosicielami chorób ludzkich, po zakłócenia wzorców pogodowych. Ostrzegła, że ​​nie są to tylko problemy, z którymi borykają się inne kraje, ale raczej kwestie związane z naszym wspólnym domem, jakim jest Ziemia, które są ignorowane.

 

Wielebny Mitchell Hescox, prezes i dyrektor generalny Evangelical Environmental Network przekonywał, że „opieka nad stworzeniem jest kwestią życia”. Sugerował także, że prawie 200 tys. ludzi umiera każdego roku z powodu zanieczyszczenia powietrza paliwami kopalnymi, dodając, że ocieplenie i więcej smogu oznacza, iż ​​„sytuacja się pogarsza, nie jest lepiej i musimy działać teraz, aby to przezwyciężyć”. – Nie jesteśmy w beznadziejnej sytuacji ani bezradni – komentował, zachęcając do instalacji – wzorem wielu katolików – paneli słonecznych. – To nie tylko świetny sposób na zaoszczędzenie pieniędzy – mówił – ale także świetny sposób na oczyszczenie powietrza. Dodał, że każda diecezja w kraju powinna promować również „wspólnotowe ogrodnictwo”.

 

Dr Joel Hunter, emerytowany pastor Kościoła Northland i członek-założyciel Evangelical Climate Initiative stwierdził, że obecny koronawirus jest otrzeźwiającym przypomnieniem wyzwań, przed którymi dziś stoimy, kiedy trzeba się zastanowić, „co się stanie, gdy twój własny oddech będzie zakaźnym źródłem zanieczyszczenia”. Ostrzegł, że zarówno natychmiastowa pandemia, jak i większy kryzys klimatyczny to „problem zbyt duży, by mogła go rozwiązać jakakolwiek grupa wyznaniowa”. Hunter uznał papieża Franciszka za „najważniejszy głos solidarności i współpracy”, dodając, iż „doktryna społeczna Kościoła katolickiego jest absolutnie cudowna teologicznie” i pomaga wszystkim ludziom wiary współpracować w wypełnianiu pierwotnego Bożego nakazu opieki nad stworzeniem.

 

Podobnie, ks. George Corrigan z kościoła pw. Najświętszego Serca w Tampie mówił uczestnikom, że katolickie nauczanie społeczne pomaga osiągnąć równowagę między osobą a otoczeniem. Kapłan przekonywał również, że jeśli spojrzy się na ostatnie plagi z przeszłości, czy to epidemię żółtej gorączki w Tampie, hiszpańską grypę, a obecnie COVID-19, żadna z nich nie doczekała się natychmiastowej szczepionki. – Jedyną szczepionką lub przeciwciałem była solidarność – zauważył. Zachęcał uczestników, aby zastanowili się nad tym – czy tłumy na plażach Florydy podczas przerwy wiosennej, czy sprzeciw wobec noszenia masek – jest odpowiedni w kontekście dobra wspólnego.

 

Papież Franciszek zachęca wiernych do obchodów Tygodnia Laudato si’, w ramach, którego organizowane są różne wydarzenia związane z ochroną klimatu i łączeniem wiary z eko-duchowosćią. W swoim przesłaniu zaznaczył, że encyklika Laudato si’ uczy nas, jak wspólnie budować lepszy świat. „Jaki świat chcemy pozostawić tym, którzy pójdą za nami, dorastającym dzieciom?” – pyta papież Franciszek w przesłaniu wideo. „Motywowany tym pytaniem – mówi – chciałbym zaprosić was do wzięcia udziału w Tygodniu Laudato si’ w dniach 16–24 maja 2020 r. Jest to globalna kampania z okazji piątej rocznicy encykliki Laudato si’.

 

Ojciec Święty apeluje, by odpowiedzieć na kryzys ekologiczny: „wołanie Ziemi i krzyk ubogich.” „Zajmijmy się stworzeniem, darem naszego dobrego Boga Stwórcy. Świętujmy razem Tydzień Laudato si’ – apelował, domagając się zaangażowania w walkę ze zmianami klimatu i pomoc ubogim.

 

Tydzień Laudato si’ odbywa się z inicjatywy Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka i ma na celu zachęcenie wspólnot katolickich do podjęcia odważniejszych działań na rzecz stworzenia „zrównoważonej przyszłości”.

 

Dykasteria wzywa katolików do większego zaangażowania, aby udało się ostatecznie wdrożyć w życie porozumienie paryskie dot. klimatu z 2015 r. Przypomina ona, że również w tym roku zaplanowana jest konferencja ONZ na temat różnorodności biologicznej, podczas której miałyby być wyznaczone ambitne cele dotyczące ochrony pewnych miejsc przyrody i gatunków.

 

„Ludzie wszędzie wołają o nadzieję, a nasza wiara jest pilnie potrzebna, aby oświetlić drogę. W Tygodniu Laudato si’ (16–24 maja), katolicy jednoczą się w solidarności na rzecz bardziej sprawiedliwej i zrównoważonej przyszłości. Pozostańcie zjednoczeni w wierze z naszymi braćmi i siostrami teraz, gdy dorastamy poprzez kryzys obecnej chwili, aby budować lepsze jutro” – czytamy na stronie internetowej organizatorów wydarzeń Tygodnia Laudato si’.

 

W dniach od 16 do 23 maja br. będą się odbywać szkolenia online, które mają zmobilizować katolików do „przekształcenia świata, który powstanie po minięciu pandemii”. „Obecny kryzys – czytamy na stronie – jest okazją do rozpoczęcia wszystkiego od nowa i do upewnienia się, że świat, który powstanie po jego zakończeniu, będzie stabilny i sprawiedliwy”. Organizatorzy wydarzeń powtarzają za papieżem, „wszystko jest połączone” a obecna „katastrofa zdrowotna ma wiele wspólnego z katastrofą ekologiczną”.

 

Są to sytuacje kryzysowe o zasięgu globalnym, które dotkną wiele osób, zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio. Ujawniają one głęboką niesprawiedliwość w naszych społeczeństwach i mogą być rozwiązane tylko poprzez wspólny wysiłek. W specjalnym przewodniku zachęca się katolików do działania. Wskazuje się, że wiele najbardziej niszczycielskich chorób z ostatnich kilkudziesięciu lat, pochodzi od zwierząt, podobnie jak obecny koronawirus.

 

Podkreślono, że pojawienie się obecnego koronawirusa jest jedną z oznak niszczących konsekwencji złego traktowania przyrody i siebie nawzajem. Jedno z promowanych wydarzeń przez dykasterię nosi tytuł: „Eco-spirituality: Deepening our Communion with Creation” (Eko-duchowość. Pogłębienie naszej komunii ze stworzeniem). Odbędzie się ono online 19 maja. Jego uczestnicy mają zastanowić się nad „duchową głębią”, pracując nad ochroną naszego wspólnego domu. Poprzez modlitwę i ożywioną wymianę uczestnicy mają  zagłębiać się w teologię i praktyki duchowe, które nas wzmacniają.

 

Prelegentką będzie Mary Evelyn Tucker, współzałożycielka Forum Yale na temat religii i ekologii, które „informuje i inspiruje ludzi do zachowania, ochrony i przywrócenia społeczności Ziemi”. Jest także starszym wykładowcą i pracownikiem naukowym we wspólnym uniwersyteckim programie magisterskim w dziedzinie religii i ekologii.

 

Inne wydarzenie dotyczy „Sustainability: Time for the Church to Lead by Example”, które ma zachęcić katolików do przywództwa w zakresie wprowadzania zrównoważonego rozwoju. Głównym mówcą będzie Yeb Saño, główny negocjator ds. klimatu na Filipinach, który jest także dyrektorem wykonawczym Greenpeace w Azji Południowo-Wschodniej.

 

Źródło: cruxnow.com, vaticannews.va, laudatosiweek.org

AS

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 132 773 zł cel: 300 000 zł
44%
wybierz kwotę:
Wspieram