30 kwietnia 2021

UE: Pfizer/BioNTech zwrócił się z wnioskiem o możliwość szczepienia dzieci

(Fot. Pixabay)

Niemiecka firma stojąca za opracowaniem pierwszej szczepionki mRNA przeciw COVID-19, BioNTech wraz ze swoim amerykańskim współpracownikiem, Pfizerem złożyła wniosek do Europejskiej Agencji Leków (EMA) o dopuszczenie stosowania ich produktu wśród dzieci w wieku od 12 do 15 lat.

Bazując na – ich zdaniem – 100 proc. skuteczności szczepionki w tej kategorii wiekowej, zwrócono się o możliwość zmiany europejskich wytycznych, dopuszczających korzystanie z ich preparatu jedynie osobom powyżej 16. roku życia. Jak zaznaczył dyrektor BioNTech Ugur Sahin, szczepionka może zostać do czerwca zatwierdzona dla młodzieży powyżej 12 lat i do jesieni dla wszystkich dzieci w wieku powyżej sześciu miesięcy.

Niemiecka firma prowadzi badania kliniczne nad skutecznością swojego preparatu także wśród młodszych dzieci. – Wstępne wyniki dla grupy wiekowej 5-11 lat mogą być dostępne w lipcu, dla młodszych dzieci we wrześniu. Ich ocena zajmie od czterech do sześciu tygodni – powiedział Sahin.

Pfizer i BioNTech starają się o rozszerzenie pozwolenia na stosowanie tej substancji na tę grupę wiekową w USA. Podobną prośbę skierowali do amerykańskiej Agencji Żywności Leków (FDA). Preparat opracowany przez firmę BioNTech jest pierwszą na świecie szczepionką genetyczną. Jak czytamy na stronie Ministerstwa Zdrowia, „preparat Comirnaty zawiera cząsteczkę zwaną informacyjnym RNA (mRNA) z instrukcjami wytwarzania białka SARS-CoV-2, wirusa wywołującego chorobę COVID-19. Comirnaty nie zawiera samego wirusa i nie może powodować COVID-19”.

Mimo, że początkowo mówiono o wystarczającej skuteczności w przypadku podania dwóch dawek preparatu, w tym tygodniu szefowie Pfizer/BioNTech poinformowali opinię publiczną o konieczności otrzymania jeszcze jednej, trzeciej dawki w sześć miesięcy od przyjęcia drugiego zastrzyku. 

Źródło: dorzeczy.pl

PR

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(26)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie
Więcej komentarzy