21 stycznia 2021

USA: ponad 100 organizacji nie chce nowej ustawy o zwalczaniu „terroryzmu krajowego”

(Zdjęcie ilustracyjne fot. Essdras M Suarez / Zuma Press/ Forum)

Ponad 100 organizacji broniących praw obywatelskich w specjalnym liście skierowanym do kongresmenów zgodnie uznało, że Ameryka nie potrzebuje żadnej nowej ustawy dotyczącej zwalczania „terroryzmu wewnętrznego”. Prezydent Joe Biden zapowiedział, że jedną z pierwszych jego inicjatyw będzie przedstawienie projektu ustawy w tej sprawie. Sygnatariusze listu obawiają się nadużyć wobec mniejszości religijnych i rasowych.

 

Koalicja organizacji obywatelskich wezwała prezydenta Joe Bidena i wiceprezydent Kamalę Harris, a także Demokratów w Kongresie, by nie uchwalali nowych przepisów w celu przeciwdziałania potencjalnym zagrożeniom ze strony „białych nacjonalistów” i innych osób wspierających byłego prezydenta Donalda Trumpa. Pośród inicjatorów są przedstawiciele szerokiego spektrum organizacji: od religijnych, po grupy broniące otwartej polityki migracyjnej i uroszczenia mniejszości seksualnych. Znaleźli się w tym gronie przedstawiciele instytucji żydowskich, muzułmańskich, ateistycznych, skrajnie lewicowych itp. Są m.in.: American Civil Liberties Union i National Association for the Advancement of Coloured People. Wskazują one, że nowe przepisy karne forsowane w następstwie niedawnej szarży na Kapitol, mogą poważnie ograniczyć prawa obywatelskie.

 

Zwrócono uwagę, że Departament Sprawiedliwości (DOJ), w tym Federalne Biuro Śledcze (FBI) już teraz może powoływać się na przepisy ponad 50 ustaw związanych z terroryzmem w celu prowadzenia dochodzeń i ścigania przestępców, w tym „przemocy białej supremacji”. Oprócz tego istnieje dziesiątki innych ustaw federalnych dotyczących przestępstw z nienawiści, przestępczości zorganizowanej, brutalnych przestępstw itp. „W imieniu The Leadership Conference on Civil and Human Rights (The Leadership Conference), koalicji złożonej z ponad 220 organizacji krajowych, której zadaniem jest promowanie i ochrona praw obywatelskich, i praw człowieka w Stanach Zjednoczonych oraz niżej podpisanych 134 organizacji, wyrażamy nasze głębokie zaniepokojenie proponowaną ekspansją władzy prawnej związanej z terroryzmem. Musimy sprostać wyzwaniu, jakim jest zajęcie się przemocą białych nacjonalistów i skrajnie prawicowych bojówek bez wyrządzania dalszych szkód społecznościom, na które już nieproporcjonalnie wpływa system karno-prawny. Departament Sprawiedliwości (DOJ), w tym Federalne Biuro Śledcze (FBI), ma ponad 50 ustaw związanych z terroryzmem, których może używać do prowadzenia dochodzeń i ścigania przestępstw, w tym przemocy wobec białej supremacji, a także dziesiątki innych ustaw federalnych dotyczących przestępstw z nienawiści, przestępczości zorganizowanej i brutalnych przestępstw” – napisano.

 

Dodano, że „niepowodzenie w stawieniu czoła i pociągnięciu do odpowiedzialności przemocy białych nacjonalistów nie jest kwestią braku odpowiednich narzędzi do użycia, ale niezdolności do użycia tych, które są pod ręką. Do tej pory Departament Sprawiedliwości po prostu zdecydował w ramach polityki i praktyki, aby nie traktować priorytetowo przestępstw białych nacjonalistów”. Zaapelowano, by Kongres dopilnował, aby te środki, które już są, egzekwować w stosunku do „białych nacjonalistów”. Organizacje nie chcą, aby władze wyznaczały kolejne grupy krajowe jako terrorystyczne. Obawiają się, że federalna ustawa, albo lista dotycząca terroryzmu krajowego wpłynie nieproporcjonalnie na prawa obywatelskie czarnych aktywistów, muzułmanów, Arabów i ruchów na rzecz „sprawiedliwości społecznej i rasowej”.

 

Biden jeszcze przed objęciem urzędu zapowiadał, że zaproponuje projekt ustawy dotyczących „terroryzmu wewnętrznego”. Co więcej, jego zespół przejściowy chciałby wprowadzić w życie projekt ustawy o konfrontacji z zagrożeniami terroryzmu krajowego, HR 4192, która została wniesiona już w 2019 r. przez kongresmena Adama Schiffa (D-Calif.). Przewiduje ona nowe kategorie „brutalnych przestępstw”, do których zaliczono by działania „z zamiarem zastraszenia lub przymusu ludności cywilnej, wpływania na politykę rządu poprzez zastraszanie lub przymus lub wpływanie na postępowanie rządu”. Sygnatariusze listu obawiają się, że nowe prawo zostałoby wykorzystane przez kolejne administracje do zwalczania przeciwników politycznych, w tym Antify.

 

„Te i inne propozycje ustaw z podobnymi postanowieniami są niewłaściwym podejściem, ponieważ, jak widzieliśmy, będą wykorzystywane przeciwko społeczności czarnych i kolorowych (…) Rządowi federalnemu nie brakuje uprawnień antyterrorystycznych, a uprawnienia te były i będą ponownie wykorzystywane do niesprawiedliwego atakowania społeczności czarnych i kolorowych, w tym społeczności muzułmańskich, arabskich, bliskowschodnich i południowoazjatyckich, a także tych zaangażowanych w obronę Pierwszej Poprawki do konstytucji. Stworzenie nowej federalnej ustawy (…) nie rozwiązałoby problemu plagi białego nacjonalizmu w tym kraju” – czytamy.

 

Inicjatywę wspiera m.in. kongresmen Rashida Tlaib (D-Mich.). Sama napisała także własny długi list do przywódców Kongresu, podpisany przez dziewięciu innych Demokratów w Izbie Reprezentantów, w tym Alexandrę Ocasio-Cortez, ostrzegając, by nie rozszerzać uprawnień władzy federalnej dotyczących ścigania przestępstw pod pretekstem troski o bezpieczeństwo narodowe. Praktyka bowiem pokazuje, że „inicjatywy sprzedawane jako konieczne do walki z ekstremizmem, szybko przekształciły się w narzędzia wykorzystywane do masowego naruszania praw człowieka i obywateli narodu amerykańskiego”.

 

Patriot Act przyjęty po atakach z 11 września 2001 r. na World Trade Center, który rozszerzył uprawnienia władz federalnych pod pretekstem zwalczania terroryzmu, został wykorzystany do masowej inwigilacji i śledzenia Amerykanów za pośrednictwem zbiorów danych NSA i centrów Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Joe Biden jeszcze jako senator wielokrotnie wspierał rozszerzenie uprawnień federalnych organów ścigania.

 

Źródło: reason.com, civilrights.org

AS

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(1)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie