20 września 2019

USA: szpital odmówił wykonania „operacji zmiany płci”. Będzie proces za „dyskryminację”

(fot. REUTERS/Brendan McDermid/FORUM)

Katolicki szpital w stanie Kalifornia w USA odmówił wykonania „operacji zmiany płci”. Domagała się tego kobieta, uważająca się za mężczyznę. Transseksualistka pozwała władze szpitala deklarując, że czuje się dyskryminowana, ponieważ lekarze odmówili usunięcia jej żeńskich narządów płciowych.

 

Sprawa Evan Minton, kobiety uważającej się za mężczyznę, była szeroko komentowana na łamach amerykańskich mediów. Transseksualistka w 2017 roku oczekiwała na zabieg histerektomii polegający na całkowitym usunięciu macicy. Na dwa dni przed planowanym zabiegiem, zdradziła pielęgniarce, że uważa się za mężczyznę. Katolicki szpital odwołał wówczas operację i skierował Minton do innej placówki. Transseksualistka uznała decyzję władz szpitala za dyskryminację i skierowała sprawę do sądu.

 

Początkowo wydawało się, że sprawa nie zostanie nadmiernie rozdmuchana, ponieważ sąd pierwszej instancji oddalił pozew Evan Minton. Kobieta nie zaakceptowała tej decyzji i złożyła skargę. Ostatecznie sąd apelacyjny w San Francisco unieważnił orzeczenie sądu niżej instancji. Jednocześnie uznał, że transseksualistka może wszcząć postępowanie w sprawie dyskryminacji.

 

Sędzia, który przewodniczył rozprawie w sądzie apelacyjnym powiedział, że pomimo tego, że katolicki szpital zarządzany przez Dignity Health przeniósł pacjentkę do alternatywnej placówki, nie usprawiedliwia to jego postawy. Sędzia precyzował, że stało się to dopiero po zdecydowanym nacisku pełnomocnika transseksualistki. Dodał, że kalifornijskie prawo dotyczące praw obywatelskich mówi, że wszystkie firmy i placówki muszą oferować pełny i równy dostęp do usług wszystkim mieszkańcom stanu.

 

Dignity Health, która jest jedną z największych sieci opieki zdrowotnej w stanie Kalifornia, wyjaśniła w oświadczeniu, że przyjmuje wszystkich. W oświadczeniu podkreślono jednak, że katolickie szpitale należące do sieci „nie przeprowadzają procedur sterylizacji”, chyba że istnieje poważne zagrożenie dla życia lub zdrowia pacjenta.

 

We wcześniejszym oświadczeniu dla prasy, największy operator szpitali w Kalifornii zaznaczył, że katolickie zaplecze „nie zapewnia sterylizacji z wyboru”. U Evan Minton zdiagnozowano „dysforię płciową” czyli niezgodność „tożsamości płciowej z płcią biologiczną. Innymi słowy, kobieta nie chciała być kobietą, lecz mężczyzną.

 

 

Źródło: modbee.com

AS, WMa

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie