23 lutego 2019

Utrecht: rada parafii wystawiła katedrę na sprzedaż. Wierni diecezji zdecydowanie protestują

(Zdjęcie ilustracyjne, fot. Lenz, G. / Arco Images GmbH )

Rada parafii katedralnej w Utrechcie (Holandia) wystawiła na sprzedaż budynek katedry, którego utrzymanie ma być zbyt kosztowne wobec małej liczby wiernych. Przeciwko sprzedaży świątyni protestują katolicy z całej diecezji.

 

Katolicy z diecezji utrechckiej rozpoczęli internetową zbiórkę podpisów przeciwko sprzedaży katedry pw. Św. Katarzyny po tym, jak 18 lutego rada parafialna ogłosiła, że budynek jest wystawiony na sprzedaż. Rada miała podjąć decyzję o sprzedaży katedry ze względu na wysokie koszty jego utrzymania. Katedra w Utrechcie jest wspaniałym świadectwem średniowiecznej architektury i mieszkańcy diecezji nie wyobrażają sobie, że mogłaby trafić w prywatne ręce. W związku z tym zdecydowali się zdecydowanie zaprotestować przeciwko sprzedaży najważniejszego obiektu sakralnego w diecezji. 

 

Jak informuje holenderski dziennik „De Volkskrant”, istnieje pewna szansa na to, że świątynia zostanie przekazana za symboliczną kwotę 1 euro na rzecz Muzeum klasztoru św. Katarzyny, który sąsiaduje z katedrą. Z przekształceniem świątyni w muzeum nie zgadzają się miejscowi katolicy, którzy podpisują internetową petycję. Do protestu dołączają także wierni z innych miast a nawet krajów. Do tej pory zebrano blisko 2000 podpisów.

 

Ze względu na to, że rada parafii zgłosiła wniosek o sprzedaż katedry, decyzję o ewentualnej sprzedaży świątyni podejmie Stolica Apostolska. Wierni mają nadzieję, że ich katedra nie zostanie przekazana w prywatne ręce i zapowiadają kolejne apele o jej utrzymanie. 

 

Katedra pod wezwaniem św. Katarzyny, to najważniejsza świątynia katolicka w Utrechcie. Budowa gotyckiego kościoła rozpoczęła się w 1470 r. a w 1853 r. kościół ten podniesiono do rangi katedry diecezjalnej.

 

Od lat 70. Kościół katolicki w Holandii notuje znaczący spadek liczby wiernych. O ile w roku 1970 stanowili oni 40 proc. społeczeństwa liczącego blisko 13 mln obywateli, o tyle w 2017 r. niespełna 22 proc. siedemnastomilionowego społeczeństwa.

 

Na przestrzeni lat liczba katolików spadła więc z 5,32 mln do 3,76 mln wyznawców. Tylko w 2017 r. na blisko 19,9 tys. pogrzebów przypadło jedynie niespełna 11,6 tys. chrztów dzieci. Zaś od 2003 r. liczba parafii w kraju spadła z 1525 do 690. Według danych z 2010 r. archidiecezja Utrecht liczyła ok. 754 tys. katolików, jednakże udział w niedzielnej Mszy św. deklarowały niespełna 32 tys. spośród nich.

 

 

Źródło: KAI

WMa

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie