10 września 2021

Uwagi resortu Sasina do „Polskiego Ładu”. Niepokoją go za wysokie podatki dla… spółek skarbu państwa

(fot. Twitter / Ministerstwo Aktywów Państwowych)

Ministerstwo Aktywów Państwowych opublikowało uwagi do założeń tzw. Polskiego Ładu, który w intencji rządzących ma zaradzić zapaści gospodarczej wywołanej polityką lockdownów. Szczególnie niepokojące dla kierowanego przez Jacka Sasina resortu okazały się obciążenia fiskalne, które mogą dotknąć spółki skarbu państwa.

Resort odniósł się do szumnych zapowiedzi premiera Morawieckiego, mówiącego na temat wpływów do kasy państwa z nowego podatku dla dużych spółek. Zdaniem Ministerstwa Aktywów Państwowych podatek ten w większym stopniu dotknie państwowe spółki niż zagraniczne korporacje. Urzędnicy wyliczyli nawet szacunkową kwotę, którą będą miały do uiszczenia te podmioty.

„Łączna kwota dopłaty ze strony spółek z domeny Skarbu Państwa według powyższych założeń to szacunkowo 379 mln zł. Należy wskazać, że oznaczałoby to wzrost łącznego obciążenia CIT spółek z domeny Skarbu Państwa umieszczonych w analizowanej bazie o 12 proc., podczas gdy średni wzrost obciążenia CIT w całej bazie to 9 proc. Oznacza to, że proponowane rozwiązanie może proporcjonalnie mocniej dotknąć spółki Skarbu Państwa niż podmioty prywatne, w tym te z kapitałem zagranicznym” – ocenia resort.

Wesprzyj nas już teraz!

Podatek od dużych spółek ma w zamyśle rządzących uzupełnić „lukę”, która powstanie w wyniku obniżenia składek ZUS, która szacowana jest na nawet 4,5 miliarda złotych. Wspomniane ministerstwo zwraca uwagę, że propozycji tej nie było w pierwotnej wersji „Polskiego Ładu”, a pojawiła się dopiero 5 września.

„Z analizy przeprowadzonej w Ministerstwie Aktywów Państwowych wynika, że ta nowa alternatywna forma opodatkowania może mieć negatywny wpływ na stabilność finansową spółek z udziałem Skarbu Państwa” – czytamy w raporcie.

Źródło: businessinsider.com.pl

FO

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(5)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez