20 kwietnia 2021

W czasie pandemii w Polsce przybyło aż 100 tys. pracowników z zagranicy. Liczba ta stale rośnie

(fot. Pixabay)

„Przez rok kryzysu wywołanego Covid-19 przybyło aż 100 tys. pracowników z zagranicy. Łącznie pracuje ich w naszym kraju już 766 tys. osób. To najnowsze dane”, informuje we wtorek dziennik „Rzeczpospolita”.

Gazeta powołuje się na dane ZUS, które nie pozostawiają wątpliwości: praktycznie przez cały czas trwania tzw. pandemii koronawirusa liczba cudzoziemców zatrudnionych w Polsce systematycznie rośnie. W grudniu 2020 r. w ZUS było zarejestrowanych 725 173 obcokrajowców, co oznaczało wzrost o 11,3 proc. w stosunku do grudnia poprzedniego roku. W tej liczbie 59,4 proc. cudzoziemców było pracownikami, 3 proc. prowadziło działalność gospodarczą, a pozostali byli objęci innymi formami zatrudnienia, w tym w formie pracy tymczasowej.

Największą grupę obcokrajowców, bo prawie 75 proc., stanowili obywatele Ukrainy. W grudniu 2020 roku liczba takich pracowników zatrudnionych legalnie w Polsce wyniosła 532 503 osoby.

„To jednak nie koniec wzrostów, które od początku tego roku nabrały jeszcze szybszego tempa. Według najnowszych danych za marzec tego roku w systemie ubezpieczeń społecznych figuruje obecnie aż 766 tys. cudzoziemców. Wynika z tego, że tylko przez pierwsze trzy miesiące tego roku przybyło nad Wisłą 40 tys. legalnie zatrudnionych cudzoziemców. Łącznie, licząc rok do roku, jest ich obecnie 100 tys. więcej niż w marcu 2020 r., gdy zaczynał się kryzys gospodarczy wywołany przez pandemię koronawirusa”, podkreśla „Rzeczpospolita”.

 

Źródło: „Rzeczpospolita”

TK

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(8)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie