6 marca 2017

Spośród 26,5 tys. osób oznaczonych medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” jest aż 6,7 tys. Polaków, a nasi rodacy stanowią w tym zaszczytnym gronie największą grupę narodową. Mimo tego zachodnie ośrodki medialno-propagandowe lansują tezę o „polskich obozach”. Aby zadać temu kłam działający w Wielkiej Brytanii historyczno-edukacyjny projekt „Ucząc się od Sprawiedliwych” zyska nowe ramy.

 

O nowej formie upowszechniania wśród młodych Brytyjczyków prawdziwej wiedzy o historii Polski poinformowano w niedzielę w trakcie spotkania w ambasadzie RP w Londynie. Zostało ono zorganizowane w przededniu Europejskiego Dnia Pamięci o Sprawiedliwych. Przypada on 6 marca.

 

Projekt „Ucząc się od Sprawiedliwych” został powołany do życia przez angielskiego pisarza Anthony’ego Lishaka. W jego ramach od kilku lat prowadzone są lekcje dla polskich i żydowskich dzieci w Zjednoczonym Królestwie.

 

Ostatnia książka Lishaka oparta jest o wydarzenia z okupowanej przez Niemców Warszawy, a autor inspirował się historią Jana i Antoniny Żabińskich. Dyrektorzy stołecznego ZOO dzięki prowadzeniu instytucji uratowali wielu Żydów od niechybnej śmierci z rąk Niemców.

 

W niedzielnej uroczystości w ambasadzie RP w Londynie udział wzięły dzieci uczestniczące w zajęciach o roli Polaków w ratowaniu Żydów. Ponadto spotkanie było okazją do podsumowania projektu. Zaprezentowano również wystawę, która w przyszłości będzie mogła być prezentowana w szkołach na terenie Wielkiej Brytanii.

 

Cytowany przez wpolityce.pl inicjator projektu podkreślał, że w trakcie II Wojny Światowej Polska była ofiarą, a mimo tego nasze władze robiły wszystko, by ratować Żydów.

 

Źródło: wpolityce.pl

MWł

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie