9 czerwca 2021

Watykan: wizytacja w kolejnej dykasterii. Będzie zmiana prefekta?

((fot. phaunsgg photos/Flickr))

Papież Franciszek na początku czerwca zlecił włoskiemu biskupowi, znawcy prawa kanonicznego wizytację w Kongregacji ds. Duchowieństwa. Podobna wizytacja – niedawno zakończona – miała miejsce w Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

O zadaniu, jakie otrzymał, poinformował sam biskup Egidio Miragoli z Mondovi. Sprawa była szeroko komentowana przez włoskie media, w tym gazety „La Stampa” i” L’Unione Monregalese” oraz oficjalny internetowy serwis informacyjny włoskich biskupów S.I.R.

65-letni bp Miragoli uzyskał doktorat z prawa kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Pracował w seminariach i trybunałach kościelnych, zanim został mianowany biskupem Mondovì w 2017 roku.

7 czerwca hierarcha wysłał list do wszystkich księży w diecezji, w którym poinformował, że papież Franciszek „poprosił go o przysługę” podczas niedawnego zgromadzenia plenarnego włoskich biskupów pod koniec ubiegłego miesiąca.

Wyjaśnił, że ma w złożyć wizytę w imieniu papieża w Kongregacji ds. Duchowieństwa. 3 czerwca duchowny spotkał się z Ojcem Świętym w watykańskim pensjonacie Santa Marta, gdzie papież miał „lepiej wyjaśnić swoje oczekiwania”.

„Nie trzeba dodawać, że prośba mnie zaskoczyła i oczywiście wyraziłem swoją dyspozycyjność” – stwierdził bp Miragoli, dodając, że rozpocznie wizytację od  rozmów z poszczególnymi członkami dykasterii watykańskiej w środę 9 czerwca i wizyta prawdopodobnie potrwa przez cały czerwiec.

Bp Miragoli zapewnił księży, że szereg zaplanowanych wcześniej uroczystości, w tym bierzmowanie pozostaną niezmienione.

„Co do reszty proszę o odrobinę cierpliwości i wyrozumiałość, pewność, że uda nam się pogodzić wspólne potrzeby i kontynuować naszą podróż zgodnie z planem” – napisał.

Po wizytacji należy spodziewać się zmian, podobnie jak to było w przypadku innej wizytacji w Kongregacji Kultu Bożego, zainicjowanej na początku tego roku. Pod koniec lutego odsunięto na emeryturę byłego prefekta dykasterii kardynała Roberta Saraha, który kierował urzędem watykańskim od 2014 r.

Wizytację przeprowadził bp Claudio Maniago z Castellaneta, przewodniczący komisji liturgicznej episkopatu Włoch i członek Kongregacji ds. Kultu Bożego.

27 maja Stolica Apostolska ogłosiła, że po wizytacji papież Franciszek mianował nowego prefekta, angielskiego arcybiskupa Arthura Roche.

Wizytacja w Kongregacji ds. Duchowieństwa odbędzie się po tym, jak papież wyraził zaniepokojenie kryteriami stosowanymi wobec mężczyzn, którzy chcą wstąpić do seminariów diecezjalnych, szczególnie wspominając o częstym niesprawdzaniu, czy ci mężczyźni zostali poproszeni o opuszczenie innych seminariów lub zakonów.

– Często widywaliśmy seminarzystów, którzy wydają się dobrzy, ale są sztywni. A sztywność nie jest dobra. Następnie odkrywamy, że za tą sztywnością kryją się duże problemy – papież mówił 24 maja, otwierając  zgromadzenie plenarne episkopatu Włoch, wskazując, że formacja księży będzie  prawdopodobnie dyskutowana  podczas „ścieżki synodalnej”, do podjęcia której przygotowują się biskupi włoscy.

Włoski kardynał Beniamino Stella, który przewodniczy Kongregacji ds. Duchowieństwa od mianowania na prefekta we wrześniu 2013 r., 18 sierpnia skończy 80 lat.

Kongregacja ds. Duchowieństwa koordynuje i wspiera formację kandydatów do kapłaństwa oraz ich ciągłą formację po święceniach. Zajmuje się również prośbami księży i ​​diakonów diecezjalnych o dyspensę od obowiązków duszpasterskich. Dba także o majątek kościelny.

Źródło: cruxnow.com

AS

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(1)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie