5 listopada 2019

Watykan wydał zgodę! Święta Elżbieta Węgierska zostanie ogłoszona patronką słowackich Koszyc

(Św. Elżbieta Węgierska. FOT.:Francisco de Zurbarán [Public domain])

Metropolita koszycki ksiądz arcybiskup Bernard Bober i burmistrz Koszyc Jarosław Polaček poinformowali, że 17 listopada odbędzie się uroczyste ogłoszenie patronką tego miasta świętej Elżbiety Węgierskiej. Wniosek samorządu Koszyc, potwierdzony przez archidiecezję, zyskał już akceptację Watykanu.

 

Podając informację o dacie ogłoszenia św. Elżbiety patronką Koszyc burmistrz Polaček przypomniał, że jest ona związana z jego miastem od średniowiecza i jest już patronką głównej świątyni w mieście. Propozycja zwrócenia się do Watykanu o zgodę na przyznanie Koszycom możliwości ogłoszenia św. Elżbiety Węgierskiej patronką została przyjęta przez radę miasta 11 kwietnia. Tę decyzję poparł arcybiskup Bernard Bober, który stwierdził, że zawsze uważał św. Elżbietą za patronkę nie tylko samej katedry, ale całych Koszyc. Wniosek lokalnego samorządu, zatwierdzony przez archidiecezję, został skierowany do Watykanu. Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów 18 października wyraziła zgodę i potwierdziła, że „Święta Elżbieta Węgierska jest patronką Koszyc”.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Uroczystość ogłoszenia św. Elżbiety patronką słowackiego miasta odbędzie się w niedzielę 17 listopada w archikatedrze znajdującej na rynku Koszyc – drugiego co do wielkości ośrodka u naszych południowych sąsiadów. To wyjątkowe wydarzenie rozpocznie się Mszą św. odpustową o godzinie 10:30 w archikatedrze pw. Św. Elżbiety Węgierskiej w zabytkowym centrum Koszyc. Ponieważ patronka miasta znana była ze swojej działalności charytatywnej i dobroczynności, uroczystość poprzedzona będzie akcją charytatywną w piątek o godzinie 15.00. Wówczas pod katedrą będzie wydawana zupa, którą organizatorzy akcji nazwali „zupą św. Elżbiety”. Przy wydawaniu zupy od mieszkańców i gości Koszyc będą zbierane datki na osoby bezdomne, a zebrana żywność trafi do ośrodków opieki nad osobami biednymi. W sobotę 16 listopada w katedrze przedstawiona zostanie teatralna rekonstrukcja życia św. Elżbiety Węgierskiej.

 

Św. Elżbieta była córką króla Węgier Andrzeja II z dynastii Arpadów i jego żony Gertrudy – siostry św. Jadwigi Śląskiej. Po śmierci męża, landgrafa Turyngii Ludwika IV, złożyła ślub wdowieństwa i przeniosła się do Marburga w Hesji. Ufundowała tam szpital, a resztę majątku rozdała ubogim. Zmarła w Marburgu w nocy z 16 na 17 listopada 1231 roku. 27 maja 1235 roku papież Grzegorz IX ogłosił ją świętą, a kult św. Elżbiety szybko rozszerzał się w Europie, szczególnie na Węgrzech, w krajach niemieckojęzycznych, Francji, Hiszpanii, Włoszech i Anglii. Do Polski kult św. Elżbiety dotarł już w XIII wieku, wkrótce po kanonizacji. Św. Elżbieta jest patronką m.in. Węgier, Hesji i Turyngii.

 

Katedra pod wezwaniem św. Elżbiety (słow.: Dóm sv. Alžbety) jest największą świątynią katolicką na Słowacji. Jej budowa rozpoczęła się w 1378 roku. Od początku utworzenia diecezji koszyckiej świątynia jest katedrą, a od uzyskania w 1804 roku rangi archidiecezji stała się archikatedrą. Koszycka katedra do dzisiaj jest świątynią ważną dla Węgrów nie tylko ze względu na jej patronkę – św. Elżbietę. W świątyni złożone zostały w 1906 roku prochy Franciszka II Rakoczego, przywódcy antyhabsburskiego powstania i bohatera narodowego Węgier.

 

 

Źródła: dnes24.sk / pravda.sk / postoj.sk / domsvalzbety.sk

Jan Bereza

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 105 605 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram