28 sierpnia 2018

Watykanista: Benedykt XVI potwierdził, że nałożył sankcje na kard. McCaricka [AKTUALIZACJA]

(Fot. Mazur / www.thepapalvisit.org.uk / flickr)

Według Edwarda Pentina, amerykańskiego watykanisty, Benedykt XVI przyznał, że nałożył sankcje na kardynała McCarricka, dopuszczającego się prawdopodobnie nadużyć seksualnych. Gdyby doniesienia się potwierdziły, to oznaczałoby, że papież Franciszek wiedział już dawno o nadużyciach amerykańskiego purpurata.

 

„Register [portal – przyp. red.] niezależnie potwierdził, że oskarżenia przeciwko McCarrickowi były znane Benedyktowi i papież emeryt pamięta, że poinstruował kardynała Bertone, by ten nałożył sankcje, jednak nie pamięta dokładnie ich rodzaju” – napisał watykanista Edward Pentin w artykule na łamach portalu National Catholic Register, datowanym na 25 sierpnia.

 

Jak zauważa portal Life Site News, fragment ten przeszedł do tej pory niezauważony przez inne media. Tymczasem może okazać się istotny dla ustalenia faktów.

 

Jak napisał w swym „Świadectwie” arcybiskup Carlo Maria Viganò, Benedykt XVI nałożył sankcje na kardynała McCarricka w 2009 lub 2010 roku. „Kardynał miał opuścić seminarium, w którym mieszkał i zabroniono mu publicznego odprawiania [Mszy], uczestnictwa w spotkaniach publicznych, wygłaszania wykładów, podróżowania” – napisał arcybiskup. Hierarcha dodał, że na kardynała McCarricka nałożono również obowiązek „poświęcenia się życiu modlitewnemu i pokucie”.

 

Jak pisał w swym (przetłumaczonym przez PCh24.pl na język polski) oświadczeniu Carlo Maria Vigano, papież „wiedział przynajmniej od 23 czerwca 2013 roku, że McCarrick był osobą, która seryjnie napastowała seksualnie. Chociaż wiedział, że jest on człowiekiem zepsutym, tuszował sprawę w jego przypadku do samego końca […] Dopiero wówczas, gdy został zmuszony do tego raportem o molestowaniu nieletnich, ponownie ze względu na uwagę, jaką środki masowego przekazu poświęciły tematowi, podjął działania [odnośnie McCarricka], by ocalić swój wizerunek w mediach”.

 

We wtorek wieczorem Edward Pentin, watykański korespondent portalu National Catholic Register podtrzymał swe wcześniejsze informacje o potwierdzeniu przez papieża seniora faktu ukarania głównego bohatera skandalu w Kościele amerykańskim.

 

„W Register napisano 25 sierpnia, że ​​Benedykt XVI wydał sankcje przeciwko ówczesnemu kardynałowi Theodore’owi McCarrickowi, ale nigdy nie stwierdziliśmy, że papież emerytowany zaaprobował – jak twierdzono w The New York Times – całe niedawne świadectwo arcybiskupa Viganò o korupcji w Kościele” – czytamy na witrynie NCR.

 

Oświadczenie Pentina jest reakcją na wtorkowe publikacje dyskredytujące doniesienia dotyczące stanowiska Benedykta XVI. Media cytują słowa arcybiskupa Georga Gänsweina. Osobisty sekretarz papieża emeryta określił jako fałszywe informacje sugerujące iż poprzednik Franciszka potwierdził świadectwo o nadużyciach tuszowanych w Watykanie.

 

„To, co powiedział arcybiskup Gänswein, jest całkowicie trafne: jakiekolwiek twierdzenie, że papież emeryt widział całe świadectwo i potwierdził je, jest nieprawdziwe. Register również nigdy tak nie napisał” – podkreślił korespondent NCR.

 

Arcybiskup Gänswein na łamach niemieckiego portalu Die Tagespost powiedział: „Papież Benedykt nie skomentował „świadectwa” arcybiskupa Viganò i nie zrobi tego”.

 

 

Źródła: ncregister.com / lifesitenews.com / KAI / Die Tagespost / PCh24.pl 

 

mjend, RoM

 

 

 

 Zobacz także:

 

Listy arcybiskupa Vigano

 

Listy arcybiskupa Vigano

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie