Czesi mają dość hulajnóg elektrycznych. Zakaz wypożyczania pojazdów w Pradze

hulajn.jpg
Zdjęcie ilustracyjne fot. pixabay.com

Praga zamierza zablokować od stycznia 2026 r. wypożyczanie hulajnóg elektrycznych poprzez uniemożliwienie ich parkowania we wszystkich dzielnicach miasta. Decyzję w tej sprawie podjęli w poniedziałek radni.

Powodem tej decyzji jest długotrwała krytyka ze strony mieszkańców i władz całych dzielnic Pragi, według których źle zaparkowane hulajnogi przeszkadzają przechodniom. Skargi kierowane były pod adresem użytkowników, głównie turystów, którzy zagrażali pieszym niebezpieczną jazdą po chodnikach.

Nowy system regulacji, który wejdzie w życie w styczniu przyszłego roku, przewiduje zawarcie umów o parkowaniu na wyznaczonych przez miasto miejscach z podmiotami oferującymi współdzielone samochody i rowery. Praga nie przewiduje natomiast podpisywania takich umów z firmami wypożyczającymi hulajnogi. Tym samym współdzielone hulajnogi elektryczne staną się w praktyce niedostępne. Jeżeli gdzieś się pojawią, będzie można je usunąć za nieuprawnione parkowanie. Nowe przepisy nie będą mieć wpływu na posiadaczy prywatnych hulajnóg.

Zróbmy to razem!

Prekursorem zmian dotyczących współdzielonych hulajnóg elektrycznych jest dzielnica Praha 1, która zajmuje ścisłe, historyczne centrum czeskiej stolicy. W 2023 r. wprowadziła zakaz parkowania dla tych pojazdów poza wyraźnie oznaczonymi stanowiskami. Przed kilkoma tygodniami zakazano wjazdu hulajnóg elektrycznych na jedną z ulic, będącą turystyczną atrakcją. Na początku października br. wspólnie z wyborami do Izby Poselskiej Praha 1 przeprowadziła referendum, w którym większość poparła wysiłki zmierzające do ograniczenia lub całkowitego zakazu używania hulajnóg elektrycznych w centrum miasta.

Hulajnogi elektryczne stanowią również coraz większe zagrożenie dla zdrowia i życia zwłaszcza młodych osób. Co roku przybywa tragicznych zdarzeń drogowych z udziałem nastoletnich kierowców; do najczęstszych obrażeń należą poważne obtarcia, złamania kończyn czy urazy głowy. Od początku tego roku w Polsce siedem osób zginęło w wypadkach z udziałem hulajnóg elektrycznych, a w 847 wypadkach rannych zostało dodatkowo 778 osób. Najczęstszą przyczyną wypadków jest nadmierna prędkość. Właściciele hulajnóg elektrycznych bez problemu mogą usunąć fabryczne ograniczenia prędkości, a niektórzy dystrybutorzy oferują nawet taką usługę w ramach zakupu.

PAP

/ oprac. pR

hulajn.jpg
Zdjęcie ilustracyjne fot. pixabay.com

Hulajnoga, bezmyślność, brawura i... śmierć. Eksperci i lekarze biją na alarm!

Do kolejnych śmiertelnych wypadków z udziałem hulajnóg elektrycznych doszło w Polsce w ostatnich tygodniach. Życie po upadkach lub zderzeniach tego urządzenia z innymi pojazdami stracili nastolatkowie, ale też dorośli. Eksperci i lekarze biją na alarm.W poniedziałek wieczorem w miejscowości Błonie Wieś doszło do śmiertelnego wypadku z udziałem dwóch mężczyzn jadących na hulajnodze elektrycznej. Zd...Czytaj dalej

hulajn.jpg
Zdjęcie ilustracyjne fot. pixabay.com

"Złamania żuchwy, urazy mózgu". Kochasz swoje dziecko? Nie wsadzaj je na hulajnogę elektryczną!

Złamania żuchwy, urazy mózgu – to skutki wypadków dzieci na hulajnogach. Lekarze alarmują, że sytuacja jest dramatyczna i apelują o pilną zmianę przepisów. Poważnych urazów można by uniknąć, gdyby dzieci jeździły w kaskach, a hulajnogi miały ograniczniki prędkości.Skala urazów u dzieci po wypadkach na hulajnogach elektrycznych rośnie lawinowo – alarmowali w czwartek lekarze podczas briefingu w Świ...Czytaj dalej

 

Zróbmy to razem!
Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.
Wybierz kwotę: