Katolicy rozmawiali z prawosławnymi o nieomylności. Porozumienia nie będzie

W benedyktyńskim opactwie Pannonhalma na Węgrzech zakończyły się 19 czerwca obrady Komitetu Koordynacyjnego Międzynarodowej Komisji mieszanej do dialogu teologicznego między Kościołem katolickim a Kościołem prawosławnym. Uczestnicy uznali, że projekt wspólnego dokumentu dotyczącego historycznych i teologicznych aspektów nieomylności wymaga dalszych prac przed przedstawieniem go na forum plenarnym Komisji.
Jak poinformowała 26 czerwca wiedeńska fundacja ekumeniczna Pro Oriente, komunikat końcowy ze spotkania podkreśla atmosferę wzajemnego szacunku i konstruktywnej współpracy podczas obrad. Jednocześnie zaznaczono, że przygotowanie wspólnego tekstu poświęconego zagadnieniu nieomylności pozostaje zadaniem wymagającym.
„Członkowie Komitetu przeprowadzili intensywną i owocną dyskusję nad tekstem. Zdecydowano, że niektóre elementy tekstu wymagają dalszej rewizji i doprecyzowania, zanim będzie można je omówić na posiedzeniu plenarnym Komisji” – głosi komunikat. Następne posiedzenie Komitetu Koordynacyjnego zaplanowano na czerwiec 2027 r.
Podczas oficjalnego przyjęcia opat Pannonhalmy, o. Cirill Tamás Hortobágyi OSB, zapowiedział pierwszą publikację dokumentów katolicko-prawosławnego dialogu teologicznego w języku węgierskim. Wydawnictwo, zatytułowane „Az Igazság Párbeszéde” („Dialog Prawdy”), zostało pozytywnie odnotowane w komunikacie końcowym.
Benedyktyńskie opactwo Pannonhalma należy – obok Ostrzyhomia – do najważniejszych ośrodków duchowych Węgier i od dziesięcioleci stanowi miejsce spotkań ekumenicznych. W 1996 r. odwiedził je św. Jan Paweł II, zachęcając wspólnotę benedyktyńską do pełnienia roli pomostu między chrześcijańskim Wschodem a Zachodem. Gośćmi opactwa byli również m.in. patriarcha Moskwy Aleksy II oraz patriarcha ekumeniczny Konstantynopola Bartłomiej I.
Od kilku lat opactwo organizuje doroczne międzynarodowe konferencje ekumeniczne z udziałem wysokich przedstawicieli Kościołów chrześcijańskich. „Pannonhalma postrzega, że jego powołaniem jest przyjmowanie z benedyktyńską gościnnością wszystkich ludzi, aby mogli się spotykać, modlić i rozmawiać w atmosferze braterskiej miłości, wolnej od uprzedzeń i oczekiwań” – podkreślił opat Hortobágyi.
Obradom Komitetu Koordynacyjnego przewodniczyli prefekt Dykasterii ds. Popierania Jedności Chrześcijan kard. Kurt Koch oraz metropolita Hiob (Getcha) z Patriarchatu Ekumenicznego Konstantynopola, współprzewodniczący Międzynarodowej Komisji mieszanej do dialogu teologicznego między Kościołem katolickim a Kościołem prawosławnym. Działa ona od 1980 r. i liczy po 30 przedstawicieli strony katolickiej i prawosławnej. Jej ostatnie zgromadzenie plenarne odbyło się w 2023 r. w Aleksandrii w Egipcie.
Źródło: KAI






