Kto jest winny bałaganu w Trybunale Konstytucyjnym? Polacy wyrazili swoją opinię

32614.jpg
By Lukas Plewnia from Berlin, Deutschland (Trybunał Konstytucyjny) [CC-BY-SA-2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)], via Wikimedia Commons

Ponad 34 proc. ankietowanych uważa, że Karol Nawrocki, nie przyjmując ślubowania od czworga sędziów, eskaluje kryzys wokół Trybunału Konstytucyjnego – wynika z badania opinii publicznej IBRIS, którego wyniki publikuje w czwartek „Rzeczpospolita”.

W badaniu zleconym przez „Rz” respondentów zapytano, kto ponosi winę za eskalację konfliktu wokół TK.

25,3 proc. jest zdania, że wszyscy główni aktorzy konfliktu w równym stopniu ponoszą odpowiedzialność za aktualny stan rzeczy. Ponad 23 proc. uważa, że rząd zbyt długo zwlekał z obsadzeniem sędziów Trybunału, a 2,8 proc. obarcza winą za konflikt nowych członków TK, którzy złożyli ślubowanie bez obecności prezydenta. Niewiele więcej, bo 3,5 proc. za eskalacje konfliktu oskarża prezesa Trybunału, który nie dopuścił nowych członków do orzekania.

Zróbmy to razem!

70 proc. wyborców Koalicji Obywatelskiej jest zdania, że winny konfliktu jest prezydent, a 18 proc., że wszyscy politycy w równym stopniu.

„Rz” pisze, że prawie połowa badanych sympatyków partii opozycyjnych uważa, że winę za konflikt ponosi rząd. Dla 23 proc. niezdecydowanych odpowiedzialni są wszyscy politycy w równym stopniu.

Badanie przeprowadzono 10 i 11 kwietnia br. na 1074-osobowej grupie respondentów.

Źródło: PAP

Krzysztof-Bosak.png
PrtScr / YouTube / Rymanowski Live

Krzysztof Bosak mówi jasno: To, co się wydarzyło w Sejmie, nie było ślubowaniem sędziów TK

- Ślubowanie jest składane wobec Prezydenta RP. A zatem złożenie ślubowania wobec kogokolwiek innego nie ma skutków prawnych - tak o "ślubowaniu" sędziów Trybunału Konstytucyjnego mówi Krzysztof Bosak.13 marca 2026 r. Sejm wybrał sześcioro sędziów Trybunału Konstytucyjnego, zgłoszonych formalnie przez Prezydium Sejmu, a w praktyce - przez koalicję rządzącą. 1 kwietnia prezydent Karol Nawrocki odeb...Czytaj dalej

Zróbmy to razem!
Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.
Wybierz kwotę: