MSZ Ukrainy rozczarowane słowami Franciszka o „białej fladze” i podjęciu negocjacji z agresorem

mid-epa11207462-2.jpg
Wołodymyr Żeleńskiego, fot. EPA/TOLGA BOZOGLU Dostawca: PAP/EPA.

Ukraińskie ministerstwo spraw zagranicznych negatywnie oceniło wypowiedź papieża Franciszka dotyczącą podjęcia negocjacji pokojowych z Moskwą. MSZ w Kijowie zaprosiło do resortu nuncjusza apostolskiego na Ukrainie, gdzie przekazano wyrazy rozczarowania wypowiedzią Franciszka.

Papież w ostatnich dniach zasugerował, że w związku z impasem w wojnie pomiędzy Rosją a Ukrainą, konieczne jest rozpoczęcie negocjacji pokojowych. Z kontekstu wypowiedzi wynika, że papież sugeruje, aby to zaatakowany Kijów rozpoczął drogę do zawarcia pokoju poprzez negocjacje. Na słowa Franciszka zareagowały władze Ukrainy, które zaprosiły do resortu dyplomacji nuncjusza apostolskiego.

Abp Visvaldas Kulbokas wysłuchał stanowiska MSZ Ukrainy w sprawie słów papieża o „białej fladze” i rozpoczęciu negocjacji pokojowych. Władze w Kijowie wyraziły rozczarowanie i wskazały, że takie negocjacje byłyby prowadzone z agresorem.

Zróbmy to razem!

Resort podkreślił w komunikacie, że „zamiast wezwań, które legalizują prawo silnego i zachęcają go do dalszego lekceważenia norm prawa międzynarodowego”, od zwierzchnika Stolicy Apostolskiej oczekiwać by można sygnałów pod adresem wspólnoty międzynarodowej o konieczności połączenia sił i zagwarantowania zwycięstwa dobra nad złem. Oczekuje się też apeli do napastnika, a nie do ofiary – dodano w komunikacie.

Zaznaczono, że Ukraina pragnie pokoju, który jednak musi być sprawiedliwy i oparty o zasady Karty Narodów Zjednoczonych i tzw. formuły pokojowej prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

Przypomnijmy, że papież Franciszek udzielił wywiadu szwajcarskiej telewizji, podczas którego oświadczył, że „Ukraina musi mieć odwagę wywiesić białą flagę, by negocjować”.

„Silniejszy jest ten, kto widzi sytuację, kto myśli o narodzie, kto ma odwagę białej flagi, by negocjować. Dzisiaj można negocjować przy pomocy potęg międzynarodowych. Słowo negocjować jest odważne” – mówił papież.

Źródło: PAP

Oprac. WMa

forum-0640471179-2.jpg
Zdjęcie ilustracyjne. Joe Biden na audiencji u papieża Franciszka, fot. Vandeville Eric/ABACA / Abaca Press / Forum

Władze USA reagują na słowa Franciszka dotyczące zakończenia wojny na Ukrainie

Rada Bezpieczeństwa Narodowego USA zareagowała na słowa papieża Franciszka, w których mówił o potrzebie zakończenia wojny na Ukrainie i sugerował, że negocjacje pokojowe mógłby rozpocząć Kijów. Zdaniem władz USA, zakończenie wojny zależy jednak od Rosji i ich wycofania się z terenu Ukrainy.W sobotę papież Franciszek powiedział w wywiadzie dla szwajcarskiej telewizji: „Silniejszy jest ten, kto widz...Czytaj dalej

Franciszek.jpg
fot. EPA/RICCARDO ANTIMIANI Dostawca: PAP/EPA.

Franciszek o Ukrainie: kiedy widzisz, że jesteś pokonany wywieś białą flagę i zacznij negocjacje

– Kiedy widzisz, że jesteś pokonany, że sprawy nie idą dobrze, musisz mieć odwagę negocjować – powiedział w wywiadzie dla magazynu kulturalnego „Cliché” papież Franciszek komentując sprawę wojny na Ukrainie.Zapytany o wojny na Ukrainie i na Bliskim Wschodzie, Franciszek podkreślił, że one nigdy nie są białe, ale „czerwone lub czarne”. Wskazał na ukraińskie dzieci, które „czasem go odwiedzają i nie...Czytaj dalej

 

Zróbmy to razem!
Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.
Wybierz kwotę: