Plac Mickiewicza w Kijowie? Ukraińcy proponują zmianę nazw ulic

49876906043_e2d18b27a7_c-e1649347182351.jpg
fot. flickr.com/ Jorge Franganillo

Ukraiński filmowiec zaproponował zmianę nazw kijowskich ulic. W ramach wyrażenia wdzięczności Polsce za okazane zaatakowanemu państwu wsparcie, w mieście miałby pojawić się plac Adama Mickiewicza i ulica Warszawska.

Były szef Państwowej Agencji Kinematografii Ukrainy Pyłyp Ilienko zaproponował w czwartek zmianę nazewnictwa dwóch stacji metra w Kijowie. Postuluje, by stację Mińska zamienić na Warszawską, a stację Plac Lwa Tołstoja wraz z nazwą samego placu na Plac Adama Mickiewicza.

Pod przedstawiającym projekt wpisem Ilienki na Faceboku pojawiły się liczne komentarze chwalących pomysł mieszkańców Kijowa, którzy podkreślają, że w ten sposób chcieliby się odwdzięczyć Polakom za wsparcie Ukrainy.

W latach 1919-23 imię Adama Mickewicza nosiła jedna z głównych ulic w centrum Kijowa (obecnie Wełyka Żytomyrska), przy której znajdowało się przedstawicielstwo RP w Ukraińskiej Republice Ludowej. Nazwa ulicy nie utrzymała się przez długi czas po zdobyciu miasta przez sowietów.

(PAP)/ oprac. FA

Zróbmy to razem!
Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.
Wybierz kwotę: