10 stycznia 2020

Wiceszef Episkopatu Niemiec o kapłaństwie i roli kobiet: Kościół potrzebuje przełomu

(Bp Franz-Josef Bode. FOT.REUTERS/Ina Fassbender/FORUM)

Kościół katolicki nie potrzebuje dawnej „wspaniałości”. Zamiast tego musi odważyć się na przełom w sprawie kapłaństwa i roli kobiet – uważa wiceszef Episkopatu Niemiec.

 

Ordynariusz Osnabrück i wiceszef Konferencji Episkopatu Niemiec bp Franz-Josef Bode wezwał duchownych i świeckich do namysłu nad początkami i przyszłością Kościoła katolickiego. W wygłoszonym kilka dni temu w Hamburgu kazaniu powiedział, że Kościół powinien odważyć się na „przełom” w obszarze swojej hierarchicznej struktury i posługi kapłańskiej. Kościół – w ocenie hierarchy – musi zrezygnować z próby „odzyskania dawnej wspaniałości”, zamiast tego starając się raczej „być pośród ludzi”. Obecność ta oznacza – według bp Bodego – większe zaangażowanie kobiet w głoszenie Dobrej Nowiny.

 

Deklaracja biskupa padła na zaledwie trzy tygodnie przed pierwszym zebraniem Zgromadzenia Synodalnego – ciała niemieckiej Drogi Synodalnej, którego zadaniem jest przygotowanie uchwał pod późniejszą reformę Kościoła katolickiego. Na Drodze niemieccy biskupi i świeccy zajmują się takimi tematami jak podział władzy w Kościele, celibat, moralność seksualna i rola kobiet.

 

Proces reform rozpoczął się oficjalnie 1 grudnia roku 2019. Jedynym, jak dotąd, krokiem biskupów było uznanie homoseksualizmu za „całkowicie normalny” i złożenie przez szefa Episkopatu Niemiec kard. Reinharda Marxa propozycji wprowadzenia w Niemczech „błogosławieństw” dla par jednopłciowych.

 

Bp Bode w przeszłości dał się poznać jako krytyk obowiązkowego celibatu i zwolennik – co najmniej – diakonatu kobiet.

 

 

Źródła: katholisch.de / pch24.pl

Pach

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie