10 kwietnia 2020

Wiceszefowa KE grozi Polsce i Węgrom za działania rządów ws. koronawirusa

(REUTERS / FORUM)

Unijna komisarz Vera Jourová twierdzi, że Polacy i Węgrzy naruszają praworządność walcząc z koronawirusem. Według wiceszefowej Komisji Europejskiej działania wprowadzone przez rządy wymienionych państw wywołują w Brukseli poważne obawy. Jourová zagroziła przy tym obcięciem Polsce wypłaty funduszy wspólnotowych.

 

Wiceszefowa KE przedstawiła taką ocenę sytuacji w Polsce i na Węgrzech w rozmowie z portalem Politico.eu.

 

Jourovej nie podoba się, że polski Sejm podjął decyzję o przeprowadzeniu wyborów prezydenckich w maju drogą korespondencyjną.

 

– Jestem zaniepokojona kwestią wolnych i uczciwych wyborów w Polsce, kwestią szans w głosowaniu wszystkich kandydatów i ich zdolnością do prowadzenia równej kampanii – powiedziała.

 

– Koronawirus musi zostać zabity, ale musi przy tym przeżyć demokracja – dodała komisarz.

 

Jourová krytycznie oceniła też decyzję parlamentu Węgier, który przyznał premierowi kraju Wiktorowi Orbánowi prawo rządzenia dekretami w celu zwalczenia epidemii Covid-19.

 

– Pan Orbán będzie musiał udowodnić, że nasze obawy są bezpodstawne – stwierdziła brukselska polityk.

 

Komisarz zagroziła też Polsce i Węgrom obcięciem unijnych funduszy. Powiedziała, że Komisja Europejska musi wobec kosztów walki z pandemią zmodyfikować projekt budżetu unijnego do końca kwietnia. Ma to być okazją do silniejszego niż dotąd powiązania wydawania środków unijnych z przestrzeganiem tak zwanej praworządności.

 

– Jeśli mam być szczera, to myślę, że jeśli ktoś nie rozumie naszych wartości, to powinien przynajmniej zrozumieć wartość pieniędzy. Tak to zazwyczaj działa – stwierdziła Jourová.

 

Źródło: Onet.pl

 

Pach

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie