5 marca 2021

Wierni z Chicago protestują przeciwko zamykaniu i sprzedaży kościołów

(Fotograf: Daniel Pach/Archiwum: Forum)

Wierni z Chicago protestują przeciwko decyzji dotyczącej zamykania kościołów. Grupa „God Squad” reprezentuje w tej sprawie katolików należących do 25 różnych parafii i liczy na to, że świątynie uda się jeszcze uratować. Sprawa ta angażuje nie tylko katolików…

 

Kiedy nasi przodkowie-imigranci harowali i oszczędzali pieniądze po to, by budować te wspaniałe świątynie dla naszych wspólnot, kościoły te zostały powierzony Kościołowi katolickiemu po to, by o nie dbał. Nie sądzę, żeby którykolwiek z moich polskich przodków wyobrażał sobie, że nadejdzie dzień, w którym w sprawie kościoła toczyć się będą negocjacje z deweloperami – komentuje Julie Sawicki, przewodnicząca Society of St. Adalbert. Stowarzyszenie to działa na rzecz… ocalenia zabytkowego kościoła, wzniesionego w dzielnicy zamieszkałej dawnej przez imigrantów z Austro-Węgier: Czechów, Słowaków, Polaków, Austriaków i Chorwatów.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Terenem kościoła zainteresowana była firma deweloperska CityPads, podpisano nawet wstępną umowę, ale ta została zerwana. Sytuacja kościoła jest skomplikowana: wierni odwołali się do Watykanu, budynek nie jest chroniony przez prawo, bo… został dekonsekrowany. W 1987 r. miejskie przepisy zostały zaktualizowane o nową normę: aby zabytkowa świątynia (lub synagoga) mogła być wpisana na listę zabytków, powinien być w niej sprawowany kult religijny i potrzebna jest zgoda organizacji, która tą nieruchomością zarządza. Tymczasem kościół pw. św. Adalberta kultowi już nie służy. Wniosek o wciągnięcie na rejestr zabytków został złożony i… czeka na chwilę, w której archidiecezja ujawni, jakie są jej plany względem nieruchomości. Obecnie świątynia jest zamknięta, a w ciągu ostatnich miesięcy padła ofiarą wandalizmu – o zachowanie porządku i czystości dbają wierni, którzy uczestniczą w czuwaniu modlitewnym organizowanym przed wejściem do dawnego kościoła.

 

To nie jedyny taki przypadek. Kościół pw. św. Doroty stanowił ośrodek życia lokalnej społeczności czarnych katolików. Parafia prowadziła także szkołę, co było szczególnie ważne dla mieszkańców całej okolicy. Kościół został już zamknięty. Niepewnie wygląda także przyszłość kościołów pw. św. Stanisława, św. Jerzego, Matki Boskiej Zwycięskiej… Sytuacja jest tak poważna, że grupa miejskich aktywistów „Preservation Chicago”, zajmującą się ochroną historycznej architektury, wpisała wszystkie katolickie świątynie na listę „budynków szczególnie zagrożonych”.

 

Polityka zamykania kościołów, desakralizacji i planowanej sprzedaży dotknęła już 25 parafii. Oficjalnie, jest to częścią archidiecezjalnej operacji „Renew My Church”, w ramach której parafie zostaną „zgrupowane”, co oznacza zmianę struktury terytorialnej diecezji. Dotychczasowe 344 parafie zostały połączone w 98 „zgrupowań”, które mają przeprowadzić „racjonalizację” organizacyjną – a więc także w wymiarze finansowym. Powody tej operacji są zróżnicowane: od braku duchownych mogących pełnić posługę na terenie archidiecezji, przez problemy z utrzymaniem niektórych parafii, aż po zmiany demograficzne dotykające dane tereny i malejącą liczbę wiernych. Julie Sawicki wskazuje na jeszcze jeden czynnik: liczne skandale, które odpychają wiernych od Kościoła…

 

Źródło: chicago.suntimes.com, gazettechicago.com

mat

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(9)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 290 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram