20 października 2014

Wilno ostrzega przed aktywnością rosyjskiego i białoruskiego wywiadu

W związku z aresztowaniem wysokiego rangą oficera wojska polskiego, podejrzanego o szpiegostwo na rzecz Rosji, litewskie ministerstwo bezpieczeństwa wewnętrznego (VSD) poinformowało, że na terenie Litwy wrasta aktywność rosyjskiego i białoruskiego wywiadu.

 

Według rzecznika VSD, Witautasa Makauskasa Rosjanie są najbardziej aktywni w czterech sektorach strategicznych: w dyplomacji, w sektorze wojskowym, sektorze bezpieczeństwa wewnętrznego i sprawiedliwości.

 

Rosyjscy agenci zintensyfikowali działania wywiadowcze w strefach przygranicznych i za granicą. Ministerstwo bezpieczeństwa wewnętrznego już wcześniej ostrzegło przed ewentualnymi próbami zwerbowania do pracy na rzecz obcych państw Litwinów zatrudnionych w instytucjach zagranicznych, mających jakiekolwiek powiązania z krajowymi instytucjami i urzędami z wrażliwych sektorów, wykorzystujących w swojej pracy niejawne informacje polityczne, ekonomiczne i wojskowe.

 

Zagraniczne agencje wywiadowcze są zainteresowani nie tylko ludźmi, którzy mają do czynienia z informacjami niejawnymi, ale także z potencjalnymi ekspertami w danych dziedzinach. „Nawet jeśli na razie nie pracujesz z niejawnymi informacjami, ale potencjalnie możesz mieć do nich dostęp w przyszłości i jesteś studentem, młodym politykiem, dziennikarzem lub naukowcem, możesz być przedmiotem zainteresowania obcego wywiadu” – napisano w niedawno opublikowanym prospekcie VSD.

 

VSD przestrzegło potencjalne „cele” przed agresywnymi metodami rekrutacyjnymi rosyjskiego i białoruskiego wywiadu. Agenci obu państw uciekają się do szantażu i innych form nacisku psychologicznego. Szantażują za niemoralne czyny (przemyt, incydenty z policją, spowodowanie wypadku samochodowego wskutek jazdy po alkoholu, zakup usług seksualnych itp.).

 

 

Źródło: en.delfi.lt., AS.

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie