10 października 2016

Wkrótce kolejne pogrzeby dzieci utraconych. Przypominają, że życie zaczyna się od poczęcia

(Zdjęcie ilustracyjne fot. MA)

Na 15 października w Koszalinie, Szczecinku i Słupsku zaplanowane zostały kolejne zbiorowe pogrzeby dzieci, które zmarły przed narodzeniem. Uroczystość ma związek z obchodami Dnia Dziecka Utraconego. To także przypomnienie, że człowiek jest od momentu poczęcia, więc należy mu się godny pogrzeb.

 

W diecezji koszalińsko–kołobrzeskiej pochówki utraconych dzieci odbywają się od kilku lat, ale  z roku na rok liczba miast organizujących tego typu uroczystości jest coraz większa. Jak wyjaśnił ks. Wojciech Parfianowicz, rzecznik Kurii Biskupiej w Koszalinie, są to dzieci, które zmarły w wyniku poronienia, w różnych fazach ciąży, nieraz bardzo wczesnych. Grzebane są też dzieci, których ciała, z różnych powodów, rodzice nie odebrali ze szpitali.

– Czasami rodzie nie wiedzą, że mogą ich odebrać, z powodu przeżywanej traumy, albo za bardzo nie wiedzą jak się zabrać za organizację pogrzebu. Wtedy zgodnie z odpowiednimi uchwałami Rad Miejskich, na koszt samorządu, właśnie takie dzieci są chowane – podkreślił.

 

Miejsca pochówku dzieci utraconych są bardzo ważne, nie tylko dlatego, że pogrzeb pomaga w przeżywaniu trudnych chwil. – Takie miejsca i takie pogrzeby dzieci utraconych są także bardzo wyraźnym znakiem dla świata dzisiaj, w kontekście dyskusji dotyczącej ustawy, która miałaby zakazywać całkowicie aborcji. Człowiek jest od momentu poczęcia, więc należy mu się godny, ludzki pogrzeb – podkreślił ks. Parfianowicz.

 

Zaplanowane pogrzeby będą miały charakter ekumeniczny. Prochy ciał dzieci pozostawionych w szpitalach zostaną pochowane w zbiorowych grobach Dzieci Utraconych. W Koszalinie pochowanych zostanie 121 dzieci (Msza św. w kościele pw. św. Józefa Oblubieńca NMP o godz. 10.00, ceremonia – Cmentarz Komunalny, godz. 11:30). W Szczecinku Msza św. odprawiona zostanie  o godz. 12.00 w kościele Mariackim, ceremonia pogrzebowa odbędzie się na Cmentarzu Komunalnym o godz. 13:00. W Słupsku, gdzie pochowanych zostanie 91 dzieci, uroczystości rozpocznie Msza św. o godz. 11:00 w Sanktuarium św. Józefa. Ceremonia pogrzebowa odbędzie się na Nowym Cmentarzu ok. 12:10.

 

Źródło: radiomaryja.pl

MA

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie