23 listopada 2017

Wojewoda zdekomunizuje Lublin. Rada miasta nawet nie podjęła tematu

(Przemysław Czarnek Żródło: youtube.com/ TV Republika)

W związku z bezczynnością władz samorządowych, wojewoda lubelski przygotowuje zmianę nazw czterech ulic w Lublinie. Dekomunizacja obejmie: Kruczkowskiego, Hempla, 1 Armii WP oraz skwer Seidlera. Decyzje zapadną w ciągu tygodnia.

 

Jak podkreślił Przemysław Czarnek, wojewoda lubelski, brak działań dekomunizacyjnych to poważne zaniedbanie ostatnich 28 lat, a komunizm tym różni się od słusznie potępianego totalitaryzmu niemieckiego, nazistowskiego, że wymordował więcej ludzi.

 

Na razie nie wiadomo jakie nowe nazwy otrzymają zdekomunizowane ulice. Mają być to jednak postaci lub nazwy nie budzące żadnych wątpliwości czy kontrowersji. Usunięcia komunistycznych patronów – zgodnie z ustawą – nie podjęła Rada Miasta, która w ogóle nie zajęła się problemem. Co więcej, kilka lat temu – z inicjatywy radnych PO, mimo negatywnej opinii IPN, imieniem komunistycznego aparatczyka nazwano jeden ze skwerów. Otrzymał on za patrona Grzegorza Seidlera, byłego rektora UMCS, wieloletniego członka Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej.

 

Problem z opieszałością samorządów w podejmowaniu działań dekomunizacyjnych jest powszechny. Tylko w województwie lubelskim do wymiany pozostało jeszcze 130 nazw. Wiąże się to często z niewiedzą urzędników i brakiem świadomości kogo upamiętniają ulice.

 

Źródło: „Nasz Dziennik”

MA

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie