20 kwietnia 2012

Wspólne mieszkanie przed ślubem sprzyja rozwodom

(Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com)

Doświadczenie przeczy popularnej opinii, według której wspólne mieszkanie przed ślubem „wzmacnia” związek. Jak twierdzi amerykańska psycholog, takie praktyki sprzyjają rozwodom.

 

W  „New York Times” zaprezentowało artykuł doktor Meg Jay, psychologa klinicznego pracującego z młodymi dorosłymi. Jak ocenia na podstawie własnej praktyki i przeprowadzonych dotąd badań naukowych, moda na zamieszkiwanie młodych przed ślubem skutkuje plagą rozwodów. Rozwiązanie związku małżeńskiego staje się w krajach rozwiniętych powszechnym zjawiskiem; równocześnie, pacjenci coraz częściej zwracają się do terapeutów o pomoc. Rośnie armia osób cierpiących z powodu kryzysu małżeństwa i rodziny, nie mogących stworzyć trwałego i szczęśliwego związku.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Jak tłumaczy Meg Jay, jeszcze dekadę temu środowiska naukowe odrzucały hipotezę, według której istnieje związek między życiem na kocią łapę a rozwodami i kryzysem małżeństwa. Dzisiaj naukowcy zaczynają otwarcie mówić o „efekcie konkubinatu”. Pary żyjące na kocią łapę są mniej usatysfakcjonowane ze związku; ich małżeństwa częściej kończą się rozwodem.

 

Jak opisuje autorka, pary nie tyle świadomie wybierają taki rodzaj relacji co kierują się pewną modą, korzystając ze społecznego przyzwolenia i szkodliwego stereotypu zalecającego taki „test” przed ślubem. „Pary pomijają rozmowy o tym, dlaczego chcą razem żyć i co to będzie dla nich oznaczać”. Wybór konkubinatu jest dla nich rozwiązaniem wymagającym małych „inwestycji” czasu i emocjonalnego zaangażowania. Zmniejsza to motywacje do wspólnego pokonywania rodzących się problemów. Jak argumentuje psycholog, związek wymaga zaangażowania, dużych „inwestycji” czasu i emocji, wyboru większej ilości środków służących wspólnemu życiu.

 

„Wspólne życie może być w tym przypadku przyjemne i tanie” zauważa Jay. Konkubinat pozostaje obciążony niskimi kosztami ustanowienia i zakończenia. Nie mniej, brak szczególnych wymagań związanych z rozpoczęciem takiego związku niesie marne rokowania. Niższy poziom zaangażowania partnerów odbija się negatywnie na satysfakcji ze związku, co zgodnie potwierdzają pacjenci amerykańskiej psycholożki. Heteroseksualni partnerzy wnoszą w relację różne oczekiwania, również różny sposób postrzegania związku. Rozpoczęcie wspólnego mieszkania przed ustaleniem oczekiwań i poziomu wzajemnego zaangażowania, przed obopólną decyzją o świadomym wejściu w nowy rodzaj relacji silnie określa przyszłe losy związku.

 

Choć autorka otwarcie nie potępia życia na „kocią łapę”, to stawia sprawę otwarcie: młodzi powinni dostrzegać i poważniej oceniać konsekwencje związków bez zobowiązań.

 

 

Źródło: lifesitenews.com

mat

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 160 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram