23 kwietnia 2017

Wszyscy przeciw Le Pen! Druga tura wyborów we Francji powtórką z 2002 roku?

(fot. PHOTOPQR/LE PARISIEN/MAXPPP/MAXPPP )

Komentatorzy zwracają uwagę, że w tegorocznej drugiej turze wyborów prezydenckich we Francji może dojść do powtórki z 2002 roku, gdy niemal cały establishment polityczno-medialny opowiedział się przeciwko kandydaturze Jeana-Marie Le Pen, ojca Marine.

 

2002 rok, do drugiej tury walki o fotel prezydencki stają Jean-Marie Le Pen oraz ubiegający się o reelekcję centroprawicowy kandydat, Jacques Chirac. W pierwszej turze różnica między kandydatami była nieznaczna. Chirac wygrał zdobywając blisko 20 proc. poparcie, zaś Le Pen zajął drugie miejsce z wynikiem 16,86 proc.

 

W drugiej turze wyborów przeważająca większość polityków i mediów stanęła po stronie Chiraca. Doszło nawet do zjednoczenia podzielonej wówczas francuskiej prawicy. Powstał twór pod osobliwą nazwą Unia na rzecz Większości Prezydenckiej, którego celem było oczywiście zgromadzenie poparcia wokół Chiraca. Le Pen, ówczesny lider Frontu Narodowego, był uznawany za szalonego radykała.

 

Chirac zwyciężył w drugiej turze miażdżącą przewagą, zdobywając 82,21 proc. poparcia.

 

Co się wydarzy we Francji między 23 kwietnia a 7 maja 2017 roku? Czy większość establishmentu stanie po stronie Macrona? Obserwatorzy zwracają uwagę, że Le Pen mogą sprzyjać antyislamskie nastroje. Jednak z drugiej strony, wielu Francuzów, choć dziwnie to zabrzmi, przywykło nieco do stanu napięcia, związanego z zagrożeniem ze strony dżihadystów.

 

Źródło: TVPinfo

ged

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie