25 marca 2019

Z Tel Awiwu do Jerozolimy. Rumunia idzie w ślady USA i przenosi swoją ambasadę. Izrael zachwycony

(źródło: wikimedia.org)

Przeniesiemy ambasadę w Izraelu z Tel Awiwu do Jerozolimy – zapowiedziała w niedzielę w Waszyngtonie premier Rumunii Viorica Dancila. Oznacza to, że będzie ona pierwszym państwem Unii Europejskiej, które tego dokona.

 

Dancila złożyła swoją deklarację przed doroczną konferencją Amerykańsko-Izraelskiego Komitetu Spraw Publicznych (AIPAC) – wpływowego lobby proizraelskiego.

 

Jako pierwszy na tę decyzję zareagował premier Izraela Benjamin Netanjahu, który przesłał premier Dancili depeszę gratulacyjną, w której podziękował jej za „działanie w celu zakończenia procedur niezbędnych do otwarcia rumuńskiej ambasady w Jerozolimie”.

 

Komentatorzy podkreślają, że tą deklaracją szefowa rumuńskiego rządu sprzeniewierzyła się wspólnemu jak dotąd stanowisku Unii Europejskiej. W dodatku słowa Dancili padły w momencie, gdy Rumunia obejmuje rotacyjne przywództwo w UE.

 

Na deklarację rumuńskiej premier ostro zareagował prezydent kraju Klaus Iohannis. Jego zdaniem decyzja premier to „pogwałcenie prawa międzynarodowego”, a ambasada w Izraelu nie może zostać przeniesiona bez jego zgody.

 

Źródło: rp.pl

TK

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie