12 maja 2014

Chilijska minister ds. kobiet Claudia Pascual oznajmiła, że rząd rozważa legalizację aborcji w Chile. Ma ona być legalna w trzech przypadkach. Obecnie mordowanie nienarodzonych jest tam całkowicie zakazane.

 

Ponadto za legalizacją lobbują organizacje międzynarodowe, oskarżając Chile o łamanie praw człowieka. Tymczasem w ojczyźnie Augusto Pinocheta śmiertelność matek jest wyjątkowo niska.

 

Programem rządu jest postęp w kwestii praw seksualnych i reprodukcyjnych, a także umożliwienie dobrowolnego przerwania ciąży w trzech przypadkach – ogłosiła Pascual na konferencji prasowej. Tymi przypadkami mają być zagrożenie życia i zdrowia matki, gwałt oraz sytuacja, w której płód jest niezdolny do samodzielnego życia. Michelle Bachelet to pierwsza socjalistka u władzy o czasów obalonego przez Augusto Pinocheta Salvadora Allende. Jej poprzednik Sebastian Piñera był zdeklarowanym obrońcą życia.

 

Jak informuje Sofia Vazquez-Mellado na lifesitenews.com, obecnie w Chile obowiązuje całkowity zakaz aborcji. Jednocześnie śmiertelność matek w tym kraju jest niska.

 

Za zmianą tego prawa lobbują jednak różne organizacje argumentujące, że w Chile poważnym problemem są gwałty. Przykładowo Claudia Dides z Chile’s Movement for the Legal Interruption of Pregnancy natychmiastowa legalizacja aborcji jest niezbędna, ponieważ codziennie gwałconych jest 17 kobiet w Chile. – To jeden z głównych długów, które demokracja ma wobec kobiet – powiedziała Dides.

 

Dides była współtwórczynią sondażu, zgodnie z którym 67 proc. Chilijczyków popiera tzw. aborcję terapeutyczną. Jednak wyniki tego sondażu kłócą się z wynikami innego, przeprowadzonego przez Pew Research, zgodnie z którym 64 proc. mieszkańców Chile uważa aborcję za „moralnie nie do zaakceptowania”.

 

Jak informuje  Sofia Vazquez-Mellado na łamach lifesitenews.com, zmianę chilijskiego prawa aborcyjnego forsują też organizacje międzynarodowe. Human Rights Watch stwierdziło np., że Chile musi dostosować się do „standardów międzynarodowych” w kwestii aborcji.

 

 

Źródło: lifesitenews.com

Mjend

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie