7 sierpnia 2018

Zagrożenie nowotworami. Europejska Agencja Leków przygląda się chińskim lekom na nadciśnienie

(fot. pixabay.com)

Europejska Agencja Leków (EMA) ogłosiła, że dokona przeglądu skutków zdrowotnych dla pacjentów powszechnie stosujących leki na nadciśnienie z udziałem aktywnego składnika walsartanu. To pokłosie afery niedawnej związanej z wycofaniem z obrotu nie tylko w Europie, ale także w USA zanieczyszczonych medykamentów produkowanych w Chinach, które wywołują nowotwory.

 

EMA, po ostrzeżeniach wydanych o skażeniu środkiem rakotwórczym, przeanalizuje wpływ aktywnego składnika walsartanu, produkowanego przez chińskiego producenta Zhejiang Huahai Pharmaceutical Company.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Firma, notowana na giełdzie w Szanghaju, rozpoczęła ogólnoświatowe wycofanie leku z rynku w dniu 18 lipca, w następstwie ostrzeżeń ze strony amerykańskich i europejskich organów nadzoru związanych z wykryciem w popularnych lekach na nadciśnienie N-nitrozodimetyloaminy (NDMA), która prawdopodobnie powoduje raka wskutek długotrwałego stosowania .

 

W serii oświadczeń wydanych w zeszłym miesiącu chiński koncern Huahai poinformował, że zdecydował się wstrzymać dalsze dostawy i rozpoczął wycofywanie leków z rynku światowego.

Walsartan jest stosowany w wielu lekach na ciśnienie i niewydolność serca. NDMA z kolei to – jak się sądzi – zanieczyszczenie, będące produktem ubocznym obecnym w lekach zawierających walsartan. Skutek uboczny w postaci NDMA miał pojawić się po tym, jak koncern Huahai wprowadził zmiany w procesie produkcyjnym w 2012 roku. Tak przynajmniej sugeruje Europejska Agencja Leków (EMA) z siedzibę w Londynie.

 

EMA wydała ostrzeżenie przed stosowaniem walsartanu chińskiego producenta 5 lipca. Tydzień później zareagowała amerykańska FDA.

 

EMA – mimo ogłoszenia, że bardziej skrupulatnie zbada skutki działania podejrzanego składnika dla człowieka – jednocześnie zapewniła, że „nie ma bezpośredniego zagrożenia dla pacjentów” i „nie powinni oni zaprzestać przyjmowania swoich leków bez konsultacji z lekarzem lub farmaceutą”.

Analizą skutków zajmie się Komitet ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi, który jest odpowiedzialny za badanie skutków ubocznych leków. Jego opinia zostanie przekazana Komisji Europejskiej, która wyda ostateczną prawnie wiążącą decyzję, mającą zastosowanie we wszystkich krajach UE.

 

W następstwie afery, akcje koncernu Huahai spadły o ponad 20 proc.

 

Źródło: euractiv.com.

AS

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 126 904 zł cel: 300 000 zł
42%
wybierz kwotę:
Wspieram