23 października 2012

Zapaść religijno-intelektualna wśród hiszpańskiej młodzieży

„Ponad połowa hiszpańskiej młodzieży nie wierzy w Boga” – alarmuje bp José Ignacio Munilla, odpowiedzialny za duszpasterstwo młodzieży z ramienia episkopatu Hiszpanii ordynariusz baskijskiej diecezji San Sebastián.

Istnieje silna potrzeba ewangelizacji młodzieży w obecnych czasach. Biorąc pod uwagę dwa niepokojące elementy: afektywny i edukacyjny, nie jest łatwo powiedzieć, który z nich ma większy wpływ na kryzys wiary młodzieży w Europie Zachodniej: „czy relatywizm intelektualny i niski poziom akademicki, czy też wszystkie rany spowodowane brakami afektywnymi i rozpadem rodziny”– powiedział bp Munilla. Jego zdaniem obydwa zjawiska mają wpływ na „niedojrzałość pokoleń” i idą ze sobą w parze.

Hiszpania znajduje się w czołówce krajów europejskich, gdzie młodzież porzuca naukę bez ukończenia szkoły średniej. Te „przerażające dane” trzeba uzupełnić o tzw. „fiasko afektywne i rodzinne” – podkreślił hierarcha. Jedną z większych trudności Kościoła jest przekonanie, że „wiele osób, którym głosi się Ewangelię, rzeczywiście ją zna”. Jest to „błędny punkt wyjścia”, ponieważ zwykle chodzi o „poznanie powierzchowne, stereotypowe i karykaturalne”.

Jednym z powodów sekularyzacji w Hiszpanii jest według hierarchy sposób „przeżywania rozrywki”, który „doprowadził do bardzo silnego nieładu w życiu rodzinnym w Hiszpanii, który trudno spotkać w innych krajach”. Oprócz kultury materialistycznej istnieje też sekularyzacja wewnątrz Kościoła, która dotyka zarówno świeckich, jak i duchownych. Bp Munilla wezwał do autokrytyki i większego przylgnięcia do Chrystusa, aby móc skutecznie ewangelizować.

Bp José Ignacio Munilla przedstawił program I Krajowego Kongresu Duszpasterstwa Młodzieżowego, który odbędzie się w Walencji w pierwszych dniach listopada.

Źródło: KAI

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie