4 kwietnia 2019

Zdecydował jeden głos. Izba Gmin nakazuje premier May prosić o przeniesienie terminu brexitu

(Fot. Pixabay.com)

Stosunkiem głosów 313 do 312 brytyjska Izba Gmin przyjęła w środę ustawę zgłoszoną przez Yvette Cooper (Partia Pracy), która nakazuje premier Theresie May zwrócenie się z prośbą do Unii Europejskiej o wydłużenie czasu na brexit. Takie rozwiązanie ma uniemożliwić tzw. twardy brexit, czyli opuszczenie UE przez Wielką Brytanię bez żadnej umowy. Ustawa musi zostać jeszcze przyjęta przez Izbę Lordów.

 

„Ustawa przyjęta w ciągu kilku godzin przez brytyjską Izbę Gmin zmusza premier May do zwrócenia się do UE przed 12 kwietnia z prośbą o kolejne przełożenie terminu brexitu (pierwotnie miało do niego dojść 29 marca). Na mocy ustawy to parlament ma zdecydować o tym, jak bardzo ma zostać opóźniony brexit”, tłumaczy serwis rp.pl.

 

Popierający brexit przedstawiciele Partii Konserwatywnej potępili ekspresowe tempo, w jakim przyjęto ustawę. – To nie była debata, to była konstytucyjna zniewaga – mówił Mark Francois.

 

Rząd Theresy May próbował ograniczyć uprawnienia, jakie dawała Izbie Gmin ustawa, ale przegrał głosowanie w tej sprawie aż 180 głosami.

 

Izba Lordów ma zająć się ustawą już w czwartek.

 

Źródło: rp.pl / BBC

TK

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie