11 kwietnia 2012

Zmarł kardynał Daoud

(fot. AngMoKio / commons.wikimedia.org, licencja CC)

W Wielką Sobotę zmarł kardynał Ignace Moussa I Daoud, emerytowany patriarcha Antiochii obrządku syryjskiego.


Urodzony w roku 1930, święcenia otrzymał w 1954. Studiował na Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie. W roku 1977 otrzymał sakrę biskupią z rąk ówczesnego patriarchy Antiochii, Ignatiusa Antuna II Hayeka. Objął nastepnie stolicę arcybiskupią w mieście Homs. W 1998 roku został wybrany na patriarchę Antiochii. W 2000 roku został mianowany prefektem Kongregacji Kościołów Wschodnich.

 

Od 2001 roku w stanie spoczynku, rok później został podniesiony do godności kardynała przez Jana Pawła II. Był jednym z elektorów uczestniczących w konklawe w roku 2005. Do osiemdziesiątego roku życia uczestniczył w pracach Kongregacji Doktryny Wiary, Pontyfikalnej Rady do spraw Tekstów Prawnych i do spraw Popierania Jedności Chrześcijan. Do końca pozostawał zaangażowany w kwestie wolności religijnej i życia chrześcijan na Bliskim Wschodzie.

 

List kondolencyjny do patriarchy Antiochii, rodziny duchownego i wiernych skierował Ojciec Święty Benedykt XVI.

Źródło: Radio Watykańskie

mat

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie