9 października 2018

Zwiększenie współpracy wojskowej i zaproszenie do UE. Węgry orędują za Turcją

(fot. pixabay.com)

Zacieśnia się współpraca Węgier z Turcją. Podczas spotkania Viktora Orbana z Recepem Tayyipem Erdoganem w Budapeszcie, premier Węgier oznajmił, że pragnie, aby Turcja stała się członkiem Unii Europejskiej.  

 

Według doniesień medialnych, przedstawiciele obu państw rozmawiali na temat zacieśnienia współpracy wojskowej i gospodarczej oraz wymienili doświadczenia dotyczące zwalczania terroryzmu. Premier Węgier oznajmił, że pragnie aby Turcja w końcu została członkiem Unii Europejskiej.

 

– Europa musi zdecydować, czego chce. Jeśli mamy być znaczącym politycznie graczem na świecie, to musimy znaleźć odpowiednią formę współpracy z Turcją. To, co robimy teraz, nie jest uczciwe – przekonywał szef węgierskiego parlamentu. – Nie pamiętam sytuacji, kiedy z jednej strony zapraszamy kandydujące państwo do negocjacji, a jednocześnie najbardziej decyzyjne kraje otwarcie zapowiadają brak możliwości dołączenia do wspólnoty – dodał.

 

Dodatkowo, Orban podkreślił, że Węgry zawdzięczają część swojego bezpieczeństwa zdecydowanej postawie Turcji wobec napływu imigrantów.

 

Spotkanie odbyło się w cieniu rosnącego sporu między Unią Europejską a Turcją. Unijni urzędnicy zarzucają tureckiemu prezydentowi stopniowe wprowadzanie rządów autorytarnych oraz tłumienie wolności obywatelskich. Turcja z kolei obwinia Europę o łamanie obietnic i oszukiwanie młodych Turków.

 

 

Źródło: tvp.info / apnews.com / fakty.interia.pl

PR

 

 

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie