21 kwietnia 2016

Żydzi wraz z PE chcą nowych funduszy na zwalczanie antysemityzmu i prawicowych ruchów

Grupa robocza Parlamentu Europejskiego do zwalczania antysemityzmu (WGAS) wraz z przedstawicielami Kongresu Żydów Europejskich chcą wspólnie przygotować projekty uchwał, które pozwolą skutecznie walczyć z „antysemityzmem ze strony islamskich ekstremistów i skrajnie prawicowych partii.” Żydzi chcą utworzenia nowego funduszu celowego.

 

19 kwietnia br. przedstawiciele obu grup zebrali się na specjalnym spotkaniu, by podzielić się wrażeniami na temat rzekomo narastającego antysemityzmu i „radykalizmu prawicowego” w Europie, który „godzi w demokrację.”  Uczestnicy spotkania obejrzeli film dokumentalny pt. „Europe in crisis – A shattered heaven,” a następnie zaprezentowali swoje postulaty.

 

Przemowy wygłosili m.in. deputowany Juan Fernando López Aguilar (przewodniczący grupy roboczej WGAS), europosłowie Heinz K. Becker i Cecilia Wikström, a także  Vidhya Ramalingam – „eksperci ds. radykalizacji.” Obecni byli deputowani z różnych państw członkowskich, ich doradcy, prawnicy i przedstawiciele organizacji pozarządowych.

 

Przewodniczący WGAS, eurodeputowany Lopez Aguilar, który otworzył dyskusję podkreślił, że antysemityzm i „radykalizm partii prawicowych” zagraża spójności europejskiej. Wezwał eurodeputowanych i lobbystów żydowskich do podjęcia stosownych kroków w celu zwalczania mowy nienawiści w sieci.

 

Wiceprzewodniczący WGAS, europoseł Heinz Becker z Austrii z kolei mówił, że konieczna jest zmiana prawa unijnego w celu skutecznego zwalczania antysemityzmu. Becker chce, aby w trybie pilnym wszystkie państwa Wspólnoty Europejskiej przyjęły tzw. definicję roboczą antysemityzmu i by utworzyć nowy fundusz z pieniędzy podatników europejskich przeznaczony na zwalczanie antysemityzmu. – To, co zaczyna się od Żydów, kończy się zwykle na całym społeczeństwie – przekonywał.

 

Wiceprzewodnicząca MEP Cecilia Wikström ze Szwecji, która jest jednym z negocjatorów i zwolenników szybkiego zawarcia umowy handlowej między UE a Ameryką (układ TTIP), domagała się holistycznego podejście do problemu. Zaproponowała by połączyć zwalczanie antysemityzmu z obroną podstawowych wolności obywatelskich i koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim mieszkańcom Europy.

 

Europoseł Wikstrom zarzuciła „skrajnie prawicowym ugrupowaniom”, że to one głównie szerzą antysemityzm, chociaż dodała, że podobne nastroje widoczne są także w szeregach „skrajnej lewicy”, czego przykładem jest niedawne odwołanie ze stanowiska szwedzkiego ministra mieszkalnictwa, Mehmeta Kaplana.

 

Odnosząc się do filmu dokumentalnego na temat rzekomego antysemityzmu wzniecanego przez „radykałów islamskich i prawicowych,” eurodeputowana stwierdziła, że zaprezentowane dane są „przerażające” i natychmiast winny być podjęte stosowane działania polityków, bo klimat wobec Żydów w Europie jest coraz bardziej wrogi. Zaapelowała do koleżanek i kolegów z Parlamentu Europejskiego, by pilnie zaproponowali projekty uchwał w tej sprawie i podzielili się swoimi doświadczeniami w skutecznym zwalczaniu antysemityzmu.

 

Vidhya Ramalingam, dyrektor Moonshot CVE, organizacji skupiającej się – jak pisze na swojej stronie Kongres Europejskich Żydów –  „rozwijaniu innowacyjnych metod odpowiedzi na ekstremizm i przemoc społeczną w środkach komunikacji używanych przez skrajnie prawicowe ruchy” – twierdziła, że istnieją  podobieństwa pomiędzy „skrajnie prawicowymi ruchami” a muzułmańskimi radykałami. Dlatego metodologia stosowana do opisania obu tych „form ekstremizmu” jest taka sama.

 

Eurodeputowana Frédérique Ries z Belgii mówiła, że demokracja jest najwyższym celem i ponownie jej trzeba bronić. Ataki na Muzeum Żydowskie w Brukseli oraz na Hypercasher w Paryżu (sieć supermarketów z żywnością koszerną) – wg niej – świadczą o rozwijaniu się brutalnego antysemityzmu w Europie.

 

Europoseł Peter Niedermüller z Węgier wspomniał, że skrajnie prawicowe ideologie przyciągają coraz więcej ludzi z klasy średniej, a tym samym stają się one w pewnym sensie, bardziej „do przyjęcia”, a więc groźniejsze. Kontynuował mówiąc, że „nie powinniśmy tolerować tego, co nigdy nie było tolerowane w Europie.”

Źródło: eurojew.cong.com

AS

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie