Francuski dziennik „La Croix” domaga się zniesienia ekskomuniki nałożonej na osoby należące do masonerii. Od momentu powstania tej antykościelnej organizacji papieże wydali ponad 200 antymasońskich dokumentów. Idzie nowe?
W artykule zatytułowanym „Relacje między masonami i Kościołem ewoluują” gazeta „La Croix” twierdzi, że „Katolicy nie są dobrze poinformowani o toczącej się od stuleci kłótni jaka istnieje między Kościołem i masonami”.
Wesprzyj nas już teraz!
Autor artykułu pisze, że „w zależności od epoki, rywalizacja przybierała różną siłę – Kościół rzymski krytykował masonerię, a ona Kościół. Dawna ekskomunika wygasła w 1983, ale w tym samym czasie nastąpiło inne potępienie, sformułowane przez kardynała Ratzingera, ówczesnego prefekta Kongregacji Nauki Wiary. Potwierdza ono, że wierzący, którzy zapiszą się do masonerii, są w stanie grzechu ciężkiego i nie mogą przystępować do komunii świętej”. Z relacji dziennika wynika, że sytuacja ta dotyka „szczególnie boleśnie tych masonów, którzy potwierdzają swoją wiarę katolicką”.
Zdaniem „La Croix”, „potępienie to było zrozumiałe” w czasach, w których masoneria kierowała polityką wrogą wobec Kościoła we Francji i we Włoszech. Gazeta twierdzi też, że „w tamtej epoce Kościół katolicki nie był bez winy, bo włączył się w przewrócenie do władzy monarchii” (sic!).
„Czy w obecnym kontekście, debata nie byłaby bardziej korzystna niż potępienie? Jak takiego apelu nie wpisać w ogłoszony Rok Miłosierdzia?” – zadaje pytania „La Croix”. Dziennik przywołuje słowa papieża Franciszka ogłaszającego rozpoczęcie Roku Świętego: „By wszyscy wierzący, bliscy wiary lub dalecy od niej, mogli doznać ulgi miłosierdzia jako znaku Królestw a Bożego obecnego już między nami”.
Gazeta pyta więc: „Skoro trwa Rok Miłosierdzia, dlaczego nie odrzucić definitywnie tego oskarżenia o grzech ciężki?”.
FLC