Amy Brooks – znana katolicka blogerka – zachęca czytelników swojej strony internetowej do noszenia Cudownego Medalika, opartego na mistycznych wizjach św. Katarzyny Labouré z XIX wieku. Jest to popularny przedmiot dewocyjny, kojarzony z cudami i konwersjami, od wielu lat noszony również przez licznych katolików w Polsce. A czy Ty nosisz Cudowny Medalik?
Cudowny medalik nie jest talizmanem, którego magiczne działanie ma chronić przed jakimś nieszczęściem. Jest natomiast sakramentalium, objawionym bezpośrednio przez Matkę Bożą, które pomaga nam zaznać szczęścia. I żeby nie było żadnych wątpliwości, dodajmy – szczęścia wiecznego – przypominał na łamach PCh24.pl redaktor naczelny „Przymierza z Maryją” Bogusław Bajor. A czym nie jest? Otóż, ponad wszelką wątpliwość nie jest on talizmanem, którego magiczne działanie ma chronić przed jakimś nieszczęściem – dodaje.
Wesprzyj nas już teraz!
Dlaczego więc warto nosić Cudowny Medalik? Na to pytanie odpowiada blogerka Amy Brooks:
1) Codziennie przypomina mi bym „słuchał mojej Matki”.
Jako mama trzy i półtora letniego chłopca, często słyszę słowo „nie” – pisze Brooks.
Wygląda to mnie j więcej tak: Ja: „Xavier, idź do doniczki” Xavier: Nie! Ja: „Nie mów nie do mnie, po prostu zrób to” Xavier: „Nie!
Dzieje się to niezliczoną liczbę razy dziennie. Jak można sobie wyobrazić, może to być niezwykle frustrujące. Zastanawiam się, czy Matka Boża też jest nami sfrustrowana?
Prawie 200 lat temu Nasza Błogosławiona Matka poleciła św. Katarzynie Laboure: „trzeba przygotować medalik według tego wzoru. Wszyscy, którzy go nosić będą, otrzymają wiele łask. Medalik ten powinni nosić na szyi. Ci, którzy go nosić będą z ufnością, doznają większej obfitości łaski”. Nasza Błogosławiona Matka powiedziała również Katarzynie: „Teraz musi być dany całemu światu i każdemu człowiekowi”. „Przez prawie dwieście lat to przesłanie było dla dostępne dla każdego, również dla mnie, ale do ostatnich Świąt Bożego Narodzenia nadal nie nosiłam go na szyi” – napisała blogerka.
Brooks stawia ciekawe pytanie. Zastanawia się, czy Maryja jest sfrustrowana, tak jak każda matka, kiedy dzieci nie biorą jej rad i nie przyjmują jej pomocy! „Wiem, jak się czuję po 30-minutowej debacie z trzyletnią dziewczyną na temat tego, dlaczego musi przynajmniej próbować zrobić to czy tamto. Dwieście lat czekania na to, aż w końcu zaczniemy nosić medalik musi być dla Matki Bożej niezbyt przyjemne” – pisze autorka.
Może warto to w końcu zmienić?
2) Jest znany jako „Cudowny Medalik” z konkretnego powodu, a ja kocham cuda!
Kiedy medalik powstał po raz pierwszy, nazywano go Medalem Niepokalanego Poczęcia. W niecałe dziesięć lat stał się znany jako Cudowny Medalik z powodu wielu łask i cudów, które szybko stały się udziałem tych, którzy go nosili. Według jednego ze źródeł, w latach 1930-1950 w samym tylko mieście Filadelfii przyznano i zarejestrowano ponad 750.000 podziękowań za łaski udzielone dzięki noszeniu tego medalika!
„Nasza Błogosławiona Matka chce, abyśmy prosili ją o modlitwę. Nasz Pan chce, abyśmy poszli do Niego i powiedzieli Mu, co jest w naszych umysłach i w naszych sercach. Noszenie tego medaliku na szyi przez cały czas jest nieustannym przypomnieniem, aby się modlić. A przecież, jak obiecała Maryja, ci, którzy go noszą, otrzymają wielkie łaski” – pisze Brooks.
3) Wielcy mężczyźni i kobiety nosili go i zachęcali do noszenia go
Blogerka zauważyła też Polski wątek w sprawie Cudownego Medalika: „Przychodzą na myśl dwie konkretne osoby: Maksymilian Kolbego i bł. Matka Teresa z Kalkuty. Zanim św. Maksymilian oddał życie za innego człowieka, zapoczątkował ruch znany jako Rycerstwo Niepokalanej. Uczynił z Cudownego Medalu insygnium grupy i kazał, aby każdy członek tego modlitewnego stowarzyszenia nosił ten medal. Mawiał, że jest to srebrna kula przeciwko złu.
Matka Teresa z Kalkuty, znana ze swojej działalności charytatywnej na całym świecie, nazwała medalik medalem miłosierdzia i rozdawała go całymi garściami. Powiedziała, że medalik jest znakiem, że Bóg kocha każdego człowieka i czeka na niego w każdej chwili życia”.
4) Jest to przypomnienie, aby prosić o pomoc
Obrazy na medalu zostały zaprojektowane przez Matkę Bożą i przedstawione św. Katarzynie. Nasza Błogosławiona Matka powiedziała, że promienie pochodzące z jej palców pokazują łaski, jakie Bóg daje przez Nią tym, którzy o nie proszą i są na nie otwarci.
Są jednak i takie palce, na których nie widać żadnych promieni. Maryja powiedziała, że jest to pokazanie łask, które nie są dane, ponieważ nikt o nie nigdy nie prosił. W ty miejscu samo nasuwa się skojarzenie z Ewangelią św. Mateusza, w której zapisano pamiętne słowa Chrystusa: „Proście, a będzie wam dane”.
5) Jest to symbol tego, co najważniejsze
Brooks pokazuje również, jak ważne są symbole w życiu człowieka, również w naszych czasach: „Kiedy publikowałam ten artykuł, Facebook zalany był zdjęciami z filtrem nieprzezroczystej flagi Francji – użytkownicy tego portalu pokazywali tak swe wsparcie tym, którzy ucierpieli w jednej z wielkich tragedii które się tam dokonały. W uroczystości państwowe często przed naszymi domami wieszamy flagę naszego kraju, aby zademonstrować patriotyzm. Często nosimy kolory, aby wesprzeć osoby dotknięte różnymi chorobami, a kiedy kibicujemy naszej ulubionej drużynie sportowej, nosimy odpowiednią koszulkę. Wszystko to ma pewne znaczenie w naszym życiu. Ale co jest najważniejsze? Dla mnie jest to moja wiara. Jeśli znaki i symbole są ważne dla mniejszych rzeczy, to dlaczego nie pokazać mojego entuzjazmu dla największego błogosławieństwa wszystkich – wiary w naszego Pana i miłości naszej Matki.
Na Boże Narodzenie poprosiłem o Cudowny Medalik i otrzymałam go. Istnieje tak wiele różnych stylów tworzonych przez wiele różnych firm i organizacji. Przeszukiwałem i przeglądałem setki, w końcu znalazłem prosty naszyjnik, który w moim odczuciu pasuje do mojej osobowości. Noszę go codziennie. Odnajduję w nim komfort. Jestem bardzo wdzięczna za dar łaski i pokoju, który daje” – kończy swój tekst blogerka.
***
Jak wygląda Cudowny Medalik? Już teraz możesz zamówić go dla siebie lub dla kogoś z Twojej rodziny.
Na awersie Najświętsza Maryja Panna stoi na kuli ziemskiej, Swą stopą miażdży węża – szatana. Z Jej rąk wychodzą świetliste promienie, symbolizujące łaski, które otrzymują wszyscy proszący z ufnością.
W otoku medalika widnieje tekst modlitwy: „O Maryjo bez grzechu poczęta, módl się za nami, którzy się do Ciebie uciekamy”.
Na rewersie widnieje duże „M”, nad którym góruje Krzyż Pański, symbolizuje uczestnictwo Matki Bożej w męce Jezusa. Wokół znajduje się dwanaście gwiazd tworzących koronę Niepokalanej Maryi Dziewicy. Najświętszemu Sercu Jezusowemu, otoczonemu koroną cierniową towarzyszy Serce Maryi przebite mieczem. Jest to symbol Jej bólu.
Zamów go już dziś!
Źródło: ChurchPOP.org
malk