– Lewacy nie umieją uszanować ludzkiego życia – zauważył podczas czwartkowych Dialogów u świętej Anny arcybiskup Marek Jędraszewski. Ich tematem była „rodzina Bogiem silna”.
Metropolita krakowski był m. in. pytany o odwołanie przez Uniwersyteckie Szpital Dziecięcego w Krakowie oraz prorektora Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego konferencji pt. „Etyka w medycynie – Prawo dziecka do życia”.
Wesprzyj nas już teraz!
Zdaniem abp. Jędraszewskiego argument w myśl, którego konferencja i ewentualne pikiety przeciwników mogłyby zakłócić normalną pracę szpitala nie jest poważny. Hierarcha przypomniał, że w tej placówce przez dłuższy czas był – relacjonowany na bieżąco przez media – strajk rezydentów, który nie spowodował zagrożenia dla funkcjonowania szpitala
Zdaniem hierarchy szczególnie niebezpieczne jest to, że podniesiono zarzut przeciwko naukowości dochodzenia do konieczności obrony życia dzieci nienarodzonych. – Jest dla mnie rzeczą przejmująca, że protest 800 osób związanych z partią Razem zaowocował taką decyzją władz. Oraz to, że partia ta, o charakterze jak najbardziej lewackim ogłasza na portalach społecznościach swój trumf.
Mamy do czynienia z tym, co wielokrotnie piętnował Benedykt XVI – z dyktaturą mniejszości oraz z lękiem ponoszących odpowiedzialność za życie społeczne i uczelniane przed wzięciem odpowiedzialności wobec ideologii lewackiej. Nie ma ona nic wspólnego z nauką, a częstokroć jest nauce przeciwna.
- Lewacy nie umieją uszanować ludzkiego życia. Ich ideologie, niekiedy krzykliwe i związane z przemocą fizyczną i medialną zwyciężają. Większość potulnie spuszcza głowy na dół i przyjmuje politykę strusia. A przecież chodzi tu o ludzkie życie. Nie ma większego kryterium człowieczeństwa niż solidarność i nieobojętność na los istot, których życie jest zagrożone. Jeśli umywa się od tego ręce, to powtarza się gest Piłata – stwierdził hieracha.
Podczas Dialogów pojawiły się także pytania związanie z dyskusją toczącą się wokół papieskiej adhortacji Amoris Laetitia. Na pytanie, czy Konferencja Episkopatu Polski zajmie stanowisko w tej sprawie odpowiedział, że od pewnego KEP podejmuje już ten temat. – KEP od jakiegoś czasu podejmuje ten temat, są prowadzone dyskusje. Ciężar przygotowania ostatecznej wersji tekstu spoczywa na Komisji ds. Rodziny, której przewodzi bp Jan Wątroba – odpowiedział abp. Jędraszewski.
Podczas ostatniej konferencji biskupów w Lublinie wydawało się, że powstanie takie właśnie dokument KEP skierowany do Kościoła w Polsce, ale dyskusja sprawiła, że uznaliśmy konieczność doprecyzowania pewnych rzeczy – precyzował arcybiskup. – Jeden z ważnych punktów odniesienia tej dyskusji będzie stanowiło umieszczenie w zbiorze papieskich dokumentów dokonanej przez biskupów argentyńskich interpretacji, z którą Ojciec Święty się utożsamia – zapewnił metropolita krakowski.
luk