18 kwietnia 2019

Abp Jędraszewski: tajemnicę kapłaństwa rozważamy w czasie trudnym dla całego Kościoła

(źródło: flickr.com / archidiecezja krakowska)

Z bólem musimy przyznać, że są powody, dla których musimy się wstydzić, za niektóre występki naszych współbraci – powiedział abp Marek Jędraszewski, który w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach przewodniczył Mszy św. krzyżma. – Nieprawdą jest jednak, że taki jest Kościół – podkreślił metropolita krakowski.

 

W homilii abp Jędraszewski mówił, że tajemnica kapłaństwa jest dziś rozważana w czasie „trudnym dla całego Kościoła”. – Zdajemy sobie sprawę z zarzutów, jakie płyną pod adresem niektórych naszych braci, a w konsekwencji nas wszystkich – zaznaczył.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Przywołując słowa przemówienia papieża Franciszka na zakończenie watykańskiego spotkania przewodniczących episkopatów, poświęconego ochronie małoletnich w Kościele, podkreślał, że „złość kierowaną dziś przeciwko Kościołowi trzeba przyjąć jako przejaw gniewu Bożego, a jednocześnie głos skrzywdzonych”.

 

Za papieżem dziękował także wszystkim kapłanom i osobom konsekrowanym, którzy „służą Panu wiernie i bez reszty, i którzy czują się pozbawieni czci i zdyskredytowani haniebnymi postawami niektórych swoich współbraci”. – Dziękuję wam za waszą wierność, za to, że znosicie poczucie krzywdy z powodu nielicznych, dziękuję, że wiernie trwacie przy swoich ślubach. Dziękuję wszystkim świeckim, którzy nas wspierają swoją modlitwą, cierpieniami, wiarą w Chrystusa jako Głowy Kościoła – mówił hierarcha.

 

Abp Jędraszewski obszernie cytował ogłoszony niedawno tekst Benedykta XVI „Kościół a skandal wykorzystywania seksualnego”, w którym papież emeryt diagnozuje przyczyny obecnego kryzysu w Kościele i proponuje drogi wyjścia z niego. – Najpierw: przywrócić wiarę w Boga. Przywrócenie ludzkiej świadomości, że jest Bóg, jest pierwszym zadaniem powierzonym nam przez Pana – mówił. Dodał, że ta świadomość winna być fundamentem życia „osobistego, społecznego i państwowego”. Abp Jędraszewski mówił, że bez odniesienia do Boga „mamy do czynienia z umieraniem Europy”.

 

Kolejnymi warunkami odnowy są powrót do miłości do Jezusa Eucharystycznego oraz do tożsamości Kościoła. – Z bólem musimy przyznać, że są powody, dla których musimy się wstydzić za niektóre występki naszych współbraci. Nieliczne, ale każdy z nich to o jeden za dużo. Nieprawdą jest jednak to, że taki jest Kościół – podkreślił kaznodzieja.

 

Za Benedyktem XVI zauważył, że jest to „diabelska wizja Kościoła, sączona po to, by zamilkł we współczesnym świecie”. Takie myślenie o Kościele nazwał za papieżem emerytem „kłamliwą logiką, na którą zbyt łatwo dajemy się nabrać”.

 

Na zakończenie metropolita krakowski życzył kapłanom, by w swoich wspólnotach parafialnych „odkrywali ludzi, którzy są świadkami Boga żywego w codziennym życiu” i potrafili się zauroczyć ich oddaniem Bogu. – Życzę wam, by odkrywanie dobra stało się źródłem waszej radości kapłańskiej, powodem, by nieustannie dziękować Jezusowi, że was wybrał, powołał i nazwał przyjaciółmi – podsumował.

 

Podczas Mszy krzyżma abp Jędraszewski pobłogosławił olej chorych, olej katechumenów i konsekrował krzyżmo, a kapłani odnowili swoje przyrzeczenia. W archidiecezji krakowskiej jest to także dzień pielgrzymki Liturgicznej Służby Ołtarza. Nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej, ministranci, lektorzy i schole pielgrzymują wraz z kapłanami do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, otaczając ich swoją modlitwą.

 

KAI

TK

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram