Podczas briefiengu prasowego w Rzymie, gdzie odbywa się Synod Młodych, abp Matteo Maria Zuppi powiedział, że duszpasterstwo osób homoseksualnych jest ważnym tematem. Podkreślił, że istnieją różne wrażliwości i trzeba je brać pod uwagę. Jego zdaniem jest to temat pastoralny, a nie ideologiczny.
Abp Matteo Maria Zuppi jest metropolitą Bolonii we Włoszech i uczestniczy w obradach Synodu Młodych. Jak informuje na Twitterze redakcja „Vatican News”, hierarcha zabrał głos podczas briefingu prasowego i skomentował kwestię uczestnictwa w życiu Kościoła osób homoseksualnych. Zwrócił uwagę na istnienie różnych wrażliwości, które trzeba brać pod uwagę w kontekście funkcjonowania w Kościele osób homoseksualnych.
Wesprzyj nas już teraz!
„Wierzę, że duszpasterstwo dla osób homoseksualnych jest ważnym tematem. Istnieją różne wrażliwości i musimy również wziąć pod uwagę różne sytuacje na podstawie obszarów geograficznych. Jest to temat pastoralny, a nie ideologiczny” – powiedział włoski hierarcha. Wypowiedź abp. Zuppi’ego skomentował katolicki dziennikarz Edward Pentin. Korespondent „National Catholic Register” przypomniał, że hierarcha jest autorem przedmowy w książce o. Jamesa Martina SJ pt. „Budowanie mostu. Jak Kościół katolicki i społeczność LGBT mogą wejść w relację szacunku”. Publikacja zachęca katolików do zmiany stanowiska wobec homoseksualizmu.
W tym kontekście warto przypomnieć, że skandaliczna książka o. Martina była reklamowana w okresie Wielkiego Postu jako „szczególnie polecana” przez niektórych hierarchów. Przedstawiciele Kościoła, odnosząc się do wspomnianej książki jezuity wzywającej nie tylko do „większego szacunku i współczucia wobec gejów”, ale także akceptowania ich na kluczowych stanowiskach w instytucjach prowadzonych przez Kościół, zachwalali ją jako „odważną, proroczą i inspirującą” a także „bardzo potrzebną”.
Kardynał Kevin Farrell, który został ustanowiony przez papieża Franciszka szefem dykasterii do spraw świeckich, rodziny i życia napisał: „Witamy bardzo potrzebną książkę, która pomoże biskupom, kapłanom, duszpasterskim współpracownikom i wszystkim przywódcom Kościoła okazać bardziej miłosiernie podejście wobec społeczności LGBT”.
„W zbyt wielu miejscach naszego Kościoła ludzie LGBT czuli się niepożądani, wykluczeni, a nawet zawstydzani”, zaznaczył z kolei kard. Joseph Tobin, od 2016 r. arcybiskup Newark. „Odważna, prorocza i inspirująca książka o. Martina stanowi istotny krok w zachęcaniu przywódców Kościoła do posługi z większym współczuciem, przypominając katolikom LGBT, że są tak samo częścią naszego Kościoła, jak inni katolicy”, dodał.
„Ewangelia wymaga, aby katolicy LGBT byli szczerze kochani i cenieni w życiu Kościoła. Niestety nie są”, uważa bp Robert McElory z San Diego, również wschodząca gwiazda w hierarchii Stanów Zjednoczonych. „O. Martin „zapewnia nam język, perspektywę i poczucie pilności, aby zastąpić kulturę wyobcowania kulturą miłosiernego włączenia”, dodał.
Jezuita wzywa w swojej publikacji do zakończenia „dyskryminacji” pracowników kościelnych, którzy są jawnymi homoseksualistami lub mają „inną orientację”. O. Martin uważa, że przedstawiciele Kościoła nie powinni zwalniać takich osób z różnych funkcji instytucji podległych Kościołowi, nawet jeśli popierają grzech sodomski.
źródło: Twitter, Vatican News, cruxnow.com, PCh24.pl
WMa