1 października 2013

Amerykańscy biskupi chwalą „reformę” liturgiczną i „odnowę” Kościoła

(By U.S. Navy photo [Public domain], via Wikimedia Commons)

Komisja ds. Kultu Bożego Konferencji Episkopatu Stanów Zjednoczonych wydała specjalny dokument z okazji 40 rocznicy przyjęcia konstytucji „Sacrosanctum Concilium”. „Chcemy podkreślić, że reforma Liturgii, która była rezultatem dyskusji i decyzji Soboru, jest niczym innym jak wzrostem duchowego wigoru i ustawiczna odnową Kościoła. Uznano, że obrzędy Kościoła muszą przejść reformę dla wewnętrznej odnowy wiernych” – piszą biskupi.

„Dziękując za wielkie dzieło reformy i odnowy liturgii Kościoła, które przynosi tak obfite owoce, musimy nieustannie starać się pogłębiać tę odnowę, która rozpoczęła się pod kierownictwem i z mocy Ducha świętego” – podkreślają duchowni wchodzący w skład komisji ds. liturgii amerykańskiego episkopatu.

Wesprzyj nas już teraz!

„Dodatkowo, ważne jest to, by przypominać że konstytucja o Świętej Liturgii była owocem ewolucji nauczania Kościoła o liturgii, zwłaszcza od pierwszych lat minionego stulecia. Zreformowana liturgia była rezultatem intensywnych badań historycznych i namysłu nad potrzebami duszpasterskimi, została przeprowadzona przez specjalne w tym celu stworzone Consilium pod kierownictwem Świętej Kongregacji ds. Rytów (późniejszej Kongregacji ds. Kultu Bożego) oraz Sługi Bożego Pawła VI” – akcentują.

„Wierzymy, że konstytucja o Świętej Liturgii powinna być rozumiana jako kamień węgielny, zarówno pod względem historii, która do niej doprowadziła, jak i innych zmian, jakie z niej wynikają. Dla przykładu, praenotandae (wprowadzenia) do wszystkich rytów zmienionych po Vaticanum II są ważnym źródłem nauczania teologicznego, liturgicznego i pastoralnego o treściach zmienionych obrzędów. Dodatkowo, inne dokumenty magisterium o liturgii od czasu Soboru Watykańskiego II w dalszym ciągu rzucają światło na wizję liturgii, określoną przez konstytucje” – czytamy w dokumencie zatytułowanym „Stewards of the Tradition” (!).

Wywodu nie zmąciła żadna refleksja krytyczna, ani w zakresie wizji reformy, jej przebiegu, owoców, czy też zgodności efektów pracy „reformatorów” z intencjami ojców soborowych. Duch „reformy reformy”, który odżył w okresie pontyfikatu Benedykta XVI, nie wywarł żadnego wpływu na członków Komisja ds. Kultu Bożego Konferencji Episkopatu Stanów Zjednoczonych. Poza obszarem zainteresowania autorów dokumentu pozostały nadużycia liturgiczne, które odcisnęły zasadnicze piętno na efektach zmian w katolickim kulcie, ani rola liturgii w Kościele przeżywającym poważny kryzys.

źródło: rorate-caeli.blogspot.com

mat

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 58 645 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram