Opublikowanie antykościelnego teledysku metalowej grupy Powerwolf wywołało oburzenie wiernych, zbulwersowanych faktem, że niektóre sceny klipu nagrane zostały wewnątrz świątyni pod wezwaniem świętej Marii Magdaleny w Ścinawce Średniej. Kuria diecezji świdnickiej wydała w tej sprawie oświadczenie, sama parafia odmawia komentarzy.
Utwór „Fire & Forgive” pochodzi z płyty bluźnierczo zatytułowanej The sacrament of sin („Sakrament grzechu”). Atakuje Kościół katolicki agresywnym tekstem przypisującym urzędnikom Świętej Inkwizycji motywacje, wynikające z morderczych i piromańskich żądz. W teledysku sceny udzielania sakramentów świętych, fragmenty Najświętszej Ofiary, motyw niewinnego dziecka w stroju pierwszokomunijnym, zestawione są z kadrami ukazującymi szalonych duchownych, owładniętych pasją palenia – zakazanych ksiąg i ludzi, którzy po nie sięgnęli.
Wesprzyj nas już teraz!
Część zdjęć do skandalicznego utworu została nakręcona we wnętrzu kościoła pw. Świętej Marii Magdaleny w Ścinawce Średniej na Dolnym Śląsku. W związku z oburzeniem wiernych katolików, kuria diecezji świdnickiej opublikowała oświadczenie, w którym czytamy:
„W związku z publikacją na kanale YouTube teledysku „Fire & Forgive” zespołu POWERWOLF z dnia 22 czerwca 2018 r. Świdnicka Kuria Biskupia oświadcza, iż Ksiądz Proboszcz Parafii pw. św. Marii Magdaleny w Ścinawce Średniej wyraził zgodę w dobrej wierze na nagranie scen filmowych w kościele. W rzeczywistości sceny nagrane w świątyni, zostały użyte do niewłaściwych celów, co stanowi nadużycie zarówno w stosunku do sakralności miejsca, jakim jest kościół, jak również wobec zaufania, jakie wykazał Ksiądz Proboszcz odpowiedzialny za tę świątynię.
Wobec powyższego Ksiądz Proboszcz wyraża ubolewanie, że doszło do tego rodzaju zdarzenia, przepraszając wszystkich, którzy mieli prawo poczuć się tą sytuacją urażeni oraz oświadcza, że zdecydowanie jest przeciwny wykorzystywaniu kościoła i innych miejsc sakralnych do celów naruszających świętość i profanujących te miejsca.”
Oświadczenie zostało podpisane przez księdza dr. Daniela Marcinkiewicza, rzecznika Świdnickiej Kurii Biskupiej.
Próbowaliśmy dowiedzieć się więcej na temat okoliczności powstania bulwersującego teledysku, jednak parafia odmówiła komentarza. – Żadnych informacji. Wszystko jest w komunikacie i to wystarczy – usłyszeliśmy pod numerem parafialnej kancelarii, po czym nasz rozmówca rozłączył się.
Zgodnie z kanonem 1210. Kodeksu Prawa Kanonicznego, „W miejscu świętym [np. kościele – red.] dopuszcza się tylko to, co służy sprawowaniu i szerzeniu kultu, pobożności i religii, a zabrania się tego, co jest obce świętości miejsca. Ordynariusz miejscowy może przejściowo zezwolić na użycie go do innych celów, jednakże nie przeciwnych świętości miejsca”.
Źródła: własne PCh24.pl, diecezja.swidnica.pl, wprost.pl
RoM