13 października 2015

Austriacki biskup domaga się od Synodu „zbawiennej decentralizacji” Kościoła

(Fot. Fabio Frustaci / EIDON/MAXPPP/FORUM)

Biskup Benno Elbs, austriacki delegat na Synod Biskupów, domaga się „zbawiennej decentralizacji” Kościoła. Chodzi o pozostawienie w gestii episkopatów decyzji o „drażliwych” kwestiach duszpasterskich.

 

Biskup Benno Elbs z Feldkirch, jedyny delegat austriackiego episkopatu na Synod, oczekuje „zbawiennej decentralizacji” Kościoła katolickiego. Jak powiedział w rozmowie z niemiecką sekcją „Radia Watykańskiego”, miałoby to zapewnić nie tylko właściwe rozwiązanie „drażliwych kwestii” duszpasterskich, ale być w ogóle jedynym dobrym rozwiązaniem różnorodnych problemów Kościoła powszechnego.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Chodzi tu przede wszystkim o przekazanie biskupom kompetencji w sprawie rozwodników żyjących w nowych związkach, którzy mieliby w niektórych sytuacjach otrzymywać dostęp do Eucharystii. Bp Elbs stwierdził, że w wielu diecezjach na całym świecie sprawa ta posiada dość marginalne znaczenie, na przykład ze względu na tak palące problemy jak bieda czy wojna. Wobec tego kwestią rozwodników miałyby zajmować się tylko te episkopaty, które są nią żywo zainteresowane. Austriacki biskup nie chciałby, by Kościół skupiał się jedynie na problemach pojawiających się w biedniejszych krajach. Stwierdził, że… należy wyjść naprzeciw ludziom Zachodu.

 

Bp Benno Elbs nie chciałby „generalnego rozwiązania” sprawy rozwodników, bo – jak twierdzi – trzeba wnikliwie przyglądać się każdemu przypadkowi z osobna. – Nie ma rozwodników, ani nie ma ludzi w ponownych związkach. Są tylko indywidualne sprawy – podkreślał. Jak twierdził, sakramenty są dla ludzi „środkami leczniczymi”, a nie „zapłatą” za idealne życie. Hierarcha uważa też, że nie można przeciwstawiać sobie „dogmatyczno-teologicznego stanowiska” oraz „indywidualnych rozwiązań duszpasterskich”, bo są to raczej „dopełniające się ogniska jednej elipsy”.

Jedna rzecz to Słowo Boże, tak, jak przekazuje je Jezus, Objawienie. Druga rzecz to wielka idea miłosierdzia, to, że Jezus patrzy miłosiernym wzrokiem na ludzi  – stwierdził austriacki hierarcha.

 

Źródła: katholisch.de, Radio Vaticana Deutschland

pach

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 311 251 zł cel: 300 000 zł
104%
wybierz kwotę:
Wspieram