Austriacki biskup Andreas Laun w krótkim komentarzu przypomniał, że papież Franciszek w styczniu 2019 r. przyznał, że nie zniesie obowiązkowego kapłańskiego celibatu. Hierarcha zwrócił uwagę na to, że papież podkreślał, że nie „chce stawać przed Bogiem z tą decyzją”.
Hierarcha na łamach austriackiego portalu kath.net skomentował kwestię ewentualnego zniesienia celibatu dla księży. Bp Laun przypomniał wypowiedź papieża Franciszka, który stwierdził, że nie zamierza podejmować takich decyzji. Ojciec Święty w styczniu br. powiedział, że nie chce stawać przez Bogiem jako ten, który podjął decyzję o zniesieniu celibatu. Hierarcha przypomniał również słowa papieża, który stwierdził, że „celibat jest darem dla Kościoła”.
Wesprzyj nas już teraz!
Bp Andreas Laun w swym komentarzu podkreśla, że papież Franciszek jest świadomy, że zniesienie obowiązkowego celibatu z jego strony byłoby decyzją, na którą pewnego dnia będzie musiał odpowiedzieć przed Bogiem. „Dzięki [tym uwagom-przyp. red.] papież Franciszek przypomina nam o fundamentalnej prawdzie dotyczącej życia każdego człowieka i znaczenia jego życia: to znaczy, że w końcu chodzi o ten jeden dramatyczny moment, kiedy mogę stanąć przed Bogiem i gdy usłyszę: „Wejdź” lub straszne: „Odejdź ode Mnie” – mówi.
Portal LifeSiteNews.com zwraca uwagę, że krótki komentarz biskupa Launa może być odczytany tutaj jako pośredni sposób przypomnienia papieżowi Franciszkowi o jego własnych słowach na temat celibatu kapłańskiego i możliwościach związanych z ewentualną jego zmianą.
Papież Franciszek mówił w ten sposób o celibacie podczas swojej konferencji prasowej podczas lotu 28 stycznia, kiedy powrócił ze Światowych Dni Młodzieży w Panamie. Papież powiedział wówczas: „Przypomina mi się zdanie św. Pawła VI: „Wolałbym oddać życie niż zmienić prawo o celibacie”. Przypomniało mi się to i chcę to powiedzieć, ponieważ jest to odważne zdanie, w trudniejszym momencie niż ten w 1968-1970 roku. Osobiście uważam, że celibat jest darem dla Kościoła. Po drugie, nie zgadzam się z dopuszczeniem opcjonalnego celibatu” – mówił Ojciec Święty.
Portal LifeSiteNews.com zauważa jednak, że papież Franciszek mówi, że nie chce znieść obowiązkowego celibatu, ale nadal rozważa wprowadzenie żonatych księży w niektórych regionach świata.
Na łamach Catholic News Register, ks. Roger Laundry wskazuje, że historia Kościoła pokazuje, że takie rozwiązanie nie byłoby dobre.
„Z powodu poważnego braku infrastruktury edukacyjnej, większość osób w Amazonii nie ma dostępu do odpowiedniej, dobrej jakości edukacji. Nie mówimy o ordynacji żonatych mężczyzn z doktoratami, tytułami magisterskimi, a nawet licencjackimi w teologii lub czymkolwiek innym. Studiowalibyśmy, czy wyświęcać nawet tych, którzy mają tylko wykształcenie na poziomie podstawowym, tak aby mogli nawet czytać Pismo Święte i mszał. Historia Kościoła pokazuje, że nie jest to dobry pomysł. Na przestrzeni wieków przed założeniem seminariów katolickich w Europie mężczyźni po prostu uczęszczali na jakiś czas do miejscowego duchowieństwa, zdawali egzamin, a następnie zostali wyświęceni, ledwo zdolni do wymawiania łaciny, nie mówiąc już o zrozumieniu tego. Skandale wywołane przez tak słabo wyszkolonych duchownych pomogły przyspieszyć reformację protestancką” – komentuje ks. Laundry.
Źródło: LIfeSiteNews.com, Catholic News Register
WMa