O potrzebie harmonii między wiarą a życiowymi postawami mówił Benedykt XVI podczas niedzielnego spotkania z wiernymi w Castel Gandolfo. W rozważaniu poprzedzającym Anioł Pański Papież nawiązał do niedzielnej ewangelii, w której Jezus potępia obłudę faryzeuszów narzucających ludziom wielość przepisów, wśród których gubi się prawdziwy sens Bożego prawa.
„Prawo Boga jest Jego Słowem, które wiedzie człowieka po życiowych drogach, wyprowadza go z niewoli egoizmu i wprowadza do «ziemi» prawdziwej wolności i życia – mówił Papież. – Dlatego Prawo jest przedstawiane w Biblii nie jako jakiś ciężar czy przygniatające ograniczenie, ale jako najcenniejszy dar Pana, świadectwo Jego ojcowskiej miłości, Jego woli, by być blisko swego ludu, by być dlań sojusznikiem i razem pisać historię miłości”.
Ojciec Święty zwrócił uwagę na problem, jaki pojawił się wśród narodu wybranego po osiedleniu się w Ziemi Obiecanej. Poczucie bezpieczeństwa i szczęścia zaczęto pokładać w czymś innym, niż Słowo Boże: w doczesnych dobrach, we władzy, w innych bóstwach będącym ułudą. Prawo Boże co prawda pozostaje w mocy, ale jedynie jako sztafaż przykrywający inne zasady, często wyrażające indywidualny czy grupowy egoizm.
„I tak religia gubi swój autentyczny sens, jakim jest słuchanie Boga i czynienie Jego woli, co jest prawdą naszego istnienia i gwarancją dobrego życia w wolności, gdy sprowadza się do przestrzegania drugorzędnych praktyk, które zaspokajają raczej ludzką potrzebę poczucia się w porządku wobec Boga – wyjaśnił Papież. – To jest wielkie niebezpieczeństwo każdej religii. Jezus zetknął się z nim w swoich czasach, ale może ono dojść do głosu niestety także w chrześcijaństwie. Dlatego Jezusowe słowa z dzisiejszej Ewangelii, skierowane przeciwko uczonym w Piśmie i faryzeuszom, dają do myślenia także nam. Jezus przytacza słowa proroka Izajasza: «Ten lud czci mnie wargami, lecz sercem swym daleko jest ode mnie. Ale czci na próżno, ucząc zasad podanych przez ludzi». I podsumowuje: «Uchyliliście przykazanie Boże, a trzymacie się ludzkiej tradycji». (…) Niech Maryja Panna, do której teraz zwracamy się w modlitwie, pomoże nam słuchać z otwartym i szczerym sercem Słowa Bożego, by kierowało ono naszymi myślami, decyzjami i czynami każdego dnia”.
Źródło: Radio Watykańskie