8 lutego 2019

Biskup Moguncji: moglibyśmy zlikwidować obowiązek celibatu

Biskup Moguncji Peter Kohlgraf uważa, że Kościół Katolicki w Niemczech mógłby odejść od obowiązkowego celibatu. W jego ocenie rezygnacja z bezżenności księży jest mało prawdopodobna na poziomie Kościoła Powszechnego, ale lokalnie „wiele może się zdarzyć”.

 

Hierarcha mówił o zniesieniu celibatu w rozmowie z „Christ und Welt”, chrześcijańskim dodatkiem do lewicowego „Die Zeit”. Jak stwierdził, nie jest możliwe zrezygnowanie z obowiązkowego celibatu na poziomie całego Kościoła Powszechnego, ale można tę sprawę oddać w ręce poszczególnych Konferencji Episkopatu. Jak podkreślił, papież Franciszek jest zwolennikiem przekazywania tym gremiom szerokich kompetencji decyzyjnych.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Według bp. Kohlgrafa w Niemczech już w ciągu najbliższych dziesięciu lat obowiązkowy celibat księży może odejść do przeszłości. Hierarcha podkreślił, że on sam uznałby taki rozwój wypadków za bardzo pozytywny.

 

Postulat Kohlgrafa nie ma jednak wśród niemieckich biskupów pełnego poparcia. Powiedział o tym bp Stephan Ackermann, gorliwy zwolennik progresywnych zmian w moralności seksualnej. Jak stwierdził w rozmowie z „Südwest Presse”, dla niego celibat jest wartościową formą życia. Jeżeli tymczasem umożliwi się kapłanom posiadanie żon, to nie trzeba będzie długo czekać na całkowite zaniknięcia istnienia duchownych bezżennych.

 

Dyskusja o zniesieniu obowiązku celibatu nabrała w Niemczech rozpędu po publikacji we wrześniu 2018 roku raportu dotyczącego nadużyć seksualnych popełnianych przez duchownych. Autorzy raportu uznali, że celibat ponosi tu częściową winę. Większość niemieckich biskupów jest innego zdania, ale wielu progresistów wykorzystuje zawarte w raporcie tezy do głoszenia rzekomych benefitów rezygnacji z celibatu. Miałoby to z jednej strony pozwolić na przezwyciężenie kryzysu powołań, z drugiej położyć kres „klerykalizmowi” w Kościele katolickim.

 

Niektórzy niemieccy teologowie wskazują, że po likwidacji celibatu kolejnym krokiem odnośnie stanu kapłańskiego powinno być dopuszczenie kobiet co najmniej do święceń diakonatu.

 

Źródło: Katholisch.de

Pach

 

Zobacz także:

 

Polonia Christiana 52. Niemieckie rewolucje

 

Polonia Christiana 52

 

W numerze: prof. Tadeusz Marczak o powrocie kwestii niemieckiej, ks. prof. Tadeusz Guz o tym, jak rozumieć Niemców, rozmowa z prof. Bogdanem Musiałem. Ponadto: meandry socjalnej wolności, blizny Budapesztu i joga w psychoterapii.

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 912 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram