Uczestniczący w Synodzie Amazońskim bp Dom Adriano Ciocca Vasino potwierdził, że dopuści kobiety do święceń diakonatu. Potrzeba tylko odpowiednich rekomencacji synodalnych i zatwierdzenia ich przez papieża.
Posługujący w diecezji São Félix, bp Dom Adriano Ciocca Vasino zaprezentował swoje stanowisko odnośnie kwestii dopuszczenia kobiet do święceń diakonatu. „One wiedzą [kobiety w jego diecezji – przyp. red], że jeżeli ten synod wraz z pozwoleniem papieża, otworzy możliwość dopuszczenia kobiet do święceń diakonatu, to ja to zrobię” – oznajmił 12 października podczas konferencji prasowej.
Wesprzyj nas już teraz!
Brazylijski hierarcha przedstawił sposób kształcenia przyszłych kapłanów i kobiet pragnących studiować teologię. W jego diecezji działają czteroletnie kursy teologiczne, po których zakończeniu mężczyźni pragnący zostać kapłanami udają się do pracy „w terenie”, a następnie wracają by zdecydować czy poprzestaną na święceniach diakonatu, czy może odkryli powołanie kapłańskie.
Czteroletnie kursy kończą także kobiety, przy czym na końcu ich edukacji – z oczywistych przyczyn – nie następują święcenia. Sytuacja w brazylijskiej diecezji może jednak wkrótce ulec zmianie. To kolejny przykład potwierdzający, że ustalenia posynodalne będą dotyczyć nie tylko rejonu Amazonii, ale całego Kościoła powszechnego.
O ile powołana w 2016 r. przez Franciszka specjalna komisja nie wystosowała ostatecznego oświadczenia w tej sprawie, jest wielu teologów zdecydowanie przeciwnych udzielania święceń diakonatu kobietom. Są to bowiem święcenia kapłańskie pierwszego stopnia; część sakramentu kapłaństwa.
Zdecydowanym przeciwnikiem takiego rozwiązania jest były prefekt Kongregacji nauki Wiary, kad. Gerhard Müller. „Domaganie się od synodu amazońskiego, by sakrament święceń kapłańskich – w ich pierwszym stopniu, diakonacie – był także w sposób ważny udzielany kobietom, zawiera kilka błędów” – przedstawia w specjalnym liście, który jako pierwsi opublikowaliśmy na łamach naszego portalu.
Źródło: własne PCh24.pl / catholinewsagency.com
PR