13 lutego 2019

Brutalny mord w białoruskiej szkole. Do tego prowadzi ateizacja i oderwanie od Ewangelii

(źródło: pixabay.com)

„Quo vadis Białoruś” – to tytuł listu otwartego, który napisał ks. abp. Tadeusz Kondrusiewicz w związku z brutalnym morderstwem dokonanym przez 15 latka na nauczycielce i swoim koledze. „Trzy pokolenia ateizacji nie poszły na marne. W wyniku tego procesu człowiek oderwał się od korzeni życia duchowego – Ewangelii i nauki Kościoła” – pisze zwierzchnik kościoła katolickiego na Białorusi.

 

Do tragicznych wydarzeń doszło 11 lutego 2019 roku w miejscowości Stołpce na Białorusi. Uczeń 10. klasy przyszedł do szkoły około godziny 7.40, zostawił teczkę i wyszedł z sali. Potem wrócił i zaatakował nożem nauczycielkę historii, która prowadziła pierwszą lekcję. Nauczycielka wskutek odniesionych ran zmarła. Pedagoga usiłowała obronić dwójka uczniów z tej samej klasy. Oni również zostali ranni. Ich stan jest stabilny. Potem agresywny uczeń wybiegł ze swojej klasy i poszedł do sąsiedniej, gdzie zaatakował nożem ucznia 11. klasy. 17-latek zginął. Motywy zbrodniczego działania 15-latka nie są jeszcze znane.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Ksiądz arcybiskup zaczyna swój list pytaniem „Jak to się mogło stać w spokojnej i tolerancyjnej Białorusi? Jak chłopak, którego charakteryzuje się jako niekonfliktowego, mógł popełnić tak straszliwą zbrodnię? Kto ponosi za to winę?”. Dalej pisze o zbrodniach, o których jeszcze do niedawna, najczęściej informowały amerykańskie media, gdyż tam do nich dochodziło. Obecnie coraz częściej słyszy się o nich również na Białorusi. „Matka wyrzuca na śmietnik dziecko, syn zabija rodziców, młody człowiek z piłą łańcuchową napada na kobietę w centrum handlowym. A teraz ta tragedia w szkole w Stołpcach” – pisze metropolita mińsko – mohylewski. 

 

Ksiądz abp. Tadeusz Kondrusiewicz rozpatruje tragedię w Stołpcach, wskazując na jej duchowe podłoże. „Szukając źródeł tych i podobnych tragedii, nie wystarczy skupić się tylko na socjalnych przyczynach. Naszym zdaniem, przyczyna tkwi głębiej. Trzy pokolenia ateizacji nie poszły na marne. W wyniku tego procesu człowiek oderwał się od korzeni życia duchowego – Ewangelii i nauki Kościoła” – wskazuje ks. abp. Tadeusz Kondrusiewicz.

 

W dalszej części listu jego autor mówi o tym, iż obecnie na formowanie młodzieży największy wpływ ma internet i media. „Co tam oglądają dzieci. Najczęściej przemoc, morderstwa, alkohol, narkotyki i niemoralny styl życia” – pisze ks. abp. Kondrusiewicz.

 

Na koniec wskazuje na konieczność powrotu do edukacji dzieci i młodzieży na wartościach chrześcijańskich „Kiedy szukamy przyczyn tej strasznej tragedii w Stołpcach, przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na problem duchowej, chrześcijańskiej edukacji młodego człowieka. To jest fundament, na którym powinna opierać się przyszłość młodzieży, a zatem przyszłość naszej Ojczyzny… Bez tego duchowego fundamentu nie ma przyszłości” – podkreśla ks. abp. Tadeusz Kondrusiewicz.

 

Adam Białous

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram