14 grudnia 2018

Chiny: biskupi uznawani przez Watykan ustąpią z urzędu. Zastąpią ich biskupi „patriotyczni”

(REUTERS/Kim Kyung-Hoon)

Uznawany przez Watykan biskup Vincent Guo Xijin, ordynariusz chińskiej diecezji Mindong, wkrótce ustąpi z urzędu. Jego miejsce zajmie do niedawna ekskomunikowany biskup Vincent Zhan Silu, który „reprezentuje” Patriotyczne Stowarzyszenie Chińskich Katolików, będące pod kontrolą władz w Pekinie. Podobna sytuacja dotyczy „podziemnego” biskupa Shantou.

 

Informację o zmianach w diecezji przekazali agencji misyjnej AsiaNews księża z chińskiego Mindong. Według nich ustępujący hierarcha zwołał w tym dniu swych kapłanów i powiadomił ich o nowej sytuacji w wyniku, której stanie się biskupem pomocniczym. Uznawany przez Watykan biskup Vincent Guo Xijin ustąpi z urzędu ordynariusza na rzecz „patriotycznego” biskupa Vincenta Zhan Silu. Ten ostatni do niedawna był jednym z ekskomunikowanych hierarchów, ponieważ był wyświęcony bez zgody Watykanu. Dopiera decyzja papieża Franciszka przywróciła go do pełnej jedności z Kościołem.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Ustępujący biskup Vincent Guo Xijin poinformował, że będąc w Pekinie spotkał się z abp. Claudio M. Cellim z watykańskiej delegacji, który przekazał mu list podpisany przez sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolina oraz prefekta Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów kard. Fernando Filoniego, w którym obaj proszą bp. Guo o zrzeczenie się urzędu na rzecz bp. Zhana.

 

Ci sami informatorzy agencji oświadczyli ponadto, że wysłannik watykański oznajmił biskupowi „podziemnemu”, że to sam papież Franciszek prosi go o „ten gest posłuszeństwa i poświęcenia w imię ogólnej sytuacji Kościoła w Chinach”.

 

Wiadomość ta bardzo zasmuciła i rozczarowała wielu duchownych i świeckich tej diecezji. Dotychczas bowiem było tak, że jeśli biskup „patriotyczny” pojednał się ze Stolicą Apostolską, a w tejże diecezji był już biskup „podziemny”, to ten drugi stawał się miejscowym ordynariuszem, natomiast ten świeżo pojednany z Watykanem zostawał jego biskupem pomocniczym. Obecnie natomiast nastąpiło odwrócenie tej sytuacji.

 

Co więcej, w przypadku Mindongu (prowincja Fujian w południowo-wschodnich Chinach) zdecydowaną większość wśród ponad 90 tys. miejscowych wiernych stanowią ci „nieoficjalni”, czyli nienależący do kontrolowanego przez reżym komunistyczny Patriotycznego Stowarzyszenia Katolików Chińskich. Posługuje im 45 kapłanów, 200 sióstr zakonnych, 300 konsekrowanych kobiet i kilkuset świeckich katechetów. Dotychczasowy biskup „patriotyczny” Zhan miał za sobą niespełna 10 tys. wiernych i 12 księży.

 

Agencja AsiaNews, powołując się na własne źródła podała, że papież Franciszek wyraził wielkie uznanie wobec biskupa Guo i poprosił go, aby nadal opiekował się on parafiami „podziemnymi”, ale zarazem, aby znalazł wspólny język z bp. Zhanem.

 

Podczas pobytu w Pekinie abp Celli ogłosił ponadto, że biskup podziemny Shantou (prowincja Guangzhou w płd.-wschodnich Chinach) – Peter Zhang Jianjian zrzeknie się swego urzędu na rzecz biskupa patriotycznego Josepha Huang Bingzhanga, który także niedawno pojednał się z Watykanem.

 

Według agencji obie decyzje o przekazaniu rządów w diecezjach przez biskupów podziemnych oficjalnym zapadły już rok temu w czasie innej podróży abp. Cellego do Chin. Miał on wówczas wyjaśnić biskupowi Guo, że to sam papież poprosił go o taki krok, „gdyż w przeciwnym wypadku układ (chińsko-watykański – przyp. red.) nie będzie mógł być zawarty”. Papież Franciszek miał się obawiać, że bez tego dokumentu Kościół katolicki w Chinach „zaleje fala kilkudziesięciu biskupów niekanonicznych, co będzie miało poważne skutki dla jedności Kościoła”.

 

Natomiast zdaniem niektórych księży z Mindongu, decyzje te doprowadzą do zagłady Kościoła podziemnego po 40 latach jego istnienia. Podkreślają przy tym wielkie posłuszeństwo okazane decyzji papieskiej przez bp. Guo. Inni uważają, że wskutek tego gestu Watykan wepchnął Kościół chiński w ręce rządu. W tym kontekście zwracają uwagę, że spotkanie wysłannika watykańskiego z dwoma biskupami z Mindongu odbyło się w Diaoyutai – jednej z rezydencji rządowych dla gości oficjalnych.

 

Należy jeszcze dodać, że aby bp Guo Xijin mógł sprawować oficjalnie swój urząd, będzie musiał uzyskać zatwierdzenie ze strony rządu i Rady Chińskich Biskupów Oficjalnych.

 

 

Źródło: KAI

WMa

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram