W czasie gdy chrześcijanie na całym świecie przygotowują się do świąt Bożego Narodzenia władze Chińskiej Republiki Ludowej nasiliły prześladowania wiernych i wprowadziły nowe zakazy. W oficjalnie ateistycznych Chinach praktykowanie religii jest według prawa legalne, ale realia Państwa Środka odbiegają znacznie od deklarowanej przez komunistów wolności wyznania. W celu uniknięcia krytyki za łamanie wolności obywatelskich i prawa do wolności wyznania chińscy komuniści jako podstawę antychrześcijańskich akcji podali zagrożenie bezpieczeństwa i podżeganie do obalenia władzy państwowej.
Chiny od lat uznawane są za kraj, którego obywatele mają problemy w wyniku przyznawania się do swojej religijności. Na początku tego roku Departament Stanu USA opublikował listę krajów, które najmocniej łamią prawa do wolności religijnej. W pierwszej dziesiątce państw aż 8 to kraje azjatyckie (Arabia Saudyjska, Mjanma – dawniej Birma, Chiny, Iran, Korea Północna, Tadżykistan, Turkmenistan i Uzbekistan) a dwa to kraje afrykańskie (Erytrea i Sudan). W tym roku do grona „liderów” naruszających wolność religijną dołączył jeszcze Pakistan.
Wesprzyj nas już teraz!
Akcje prowadzone w Chinach przed tegorocznymi świętami Bożego Narodzenia odbiły się już szerokim echem na świecie. Oburzenie opinii międzynarodowej wywołała przeprowadzona niedawno akcja zatrzymania 100 chrześcijan, w tym Wanga Yi i jego żonę Jiang Rong. Prześladowania te miały miejsce w kilkunastomilionowym mieście Chengdu, stolicy prowincji Syczuan. Akcję konfiskowania Biblii i telefonów komórkowych wiernych w kościele przeprowadziło wcześniej kilkudziesięciu policjantów w mieście Kanton, stolicy prowincji Guangdong.
Bożonarodzeniowy nastrój przeszkadzał też urzędowi miasta Langfang, we wschodnich Chinach, gdzie zaczęto karać za publiczne okazywanie przywiązania do świąt Bożego Narodzenia. Zakazem podkreślania świątecznej atmosfery objęto m.in. choinki, figurki św. Mikołaja i ozdoby, kojarzące się z chrześcijańskimi świętami. Władze zadbały o to, by „propaganda religijna” nie odbywała się w przestrzeni publicznej – parkach i skwerach. Komunistycznego porządku na ulicach Langfang mają w dniach 23 – 25 grudnia pilnować specjalne patrole, organizowane przez władze miejskie.
W ramach planowej walki z religią w Chinach w tym roku już wcześniej zakazano sprzedaży Biblii zarówno w tradycyjnych sklepach, jak i w dystrybucji internetowej. Mimo to w Chinach, szacuje się, że na 1,4 mld obywateli swoją przynależność do różnych wspólnot chrześcijańskich deklaruje około 100 mln osób.
PK
Na podstawie; Islam Today, Islam News, Cursorinfo.co.il