Czterech niemieckich księży intensywnie zaangażowanych w debatę o przyszłości Kościoła wydało wspólną deklarację dotycząca Drogi Synodalnej. Domagają się konkretnych zmian w „systemie” kościelnym w celu walki z klerykalizmem.
Oświadczenie wzywające niemieckich biskupów i świeckich do konkretnych zmian na gruncie Drogi Synodalnej opublikowało w Würzburgu czterech kapłanów. To Burkhard Hose z diecezji Würzburga, Stefan Jürgens z diecezji Münster oraz Siegfried Modenbach i Bernd Mönkebüscher z archidiecezji Paderborn. Wszyscy są autorami książek o aktualnej sytuacji Kościoła katolickiego i jego przyszłości. W swoim oświadczeniu kapłani domagają się walki z klerykalizmem, który jest ich zdaniem korzeniem nadużyć seksualnych; zapewniają, że sami głęboko odcinają się od „systemu, który umożliwia, ukrywa i tuszuje przemoc seksualną”.
Wesprzyj nas już teraz!
Księża przekonują, że kierują się z jednej strony cierpieniem ofiar nadużyć seksualnych, a z drugiej bólem wielu duchownych, którzy „stali się chorzy lub osamotnieni wewnątrz kościelnego systemu”. Stąd występują czterej kapłani na rzecz „struktur, w których władza będzie podlegać kontroli, ludzie będą obdarzani szacunkiem niezależnie od swojej płci oraz orientacji seksualnej oraz zagwarantowany zostanie równoprawny dostęp do wszystkich urzędów i zadań Kościoła”.
Ks. Hose jest autorem książki pt. „Dlaczego powinni przestać ratować Kościół”; ks. Jürgens pracy pt. „Bez obłudy”. Obaj kapłani domagają się bardzo głębokich zmian w funkcjonowaniu Kościoła w Niemczech. Ks. Modenbach z kolei napisał „Miłość ma wiele twarzy”, gdzie optował za nową oceną homoseksualizmu i wskazywał na rzekomą konieczność bardziej „otwartego” podejścia do jednopłciowych małżeństw; ks. Mönkebüscher wreszcie dokonał niedawno „coming outu” i opowiada się za Kościołem w pełni akceptującym wiele postulatów lobby LGBT.
Apel czterech kapłanów wydaje się być w pełni zbieżny z dążeniami progresywnych organizatorów Drogi Synodalnej. Ten reformistyczny proces ma swoje bezpośrednie korzenie w raporcie dotyczącym nadużyć seksualnych przedstawionym przez niemiecki Episkopat jesienią 2018 roku. Winą za kryzys nadużyć obarczono klerykalizm, celibat, katolicką moralność seksualną oraz rzekomą dyskryminację kobiet.
Zasadniczym celem Drogi Synodalnej, jasno zaprezentowanym już na początku bieżącego roku, jest poddanie biskupów i prezbiterów władzy i kontroli świeckich, zniesienie obowiązku celibatu, wprowadzenie nowych urzędów dla kobiet (najlepiej diakonatu i prezbiteriatu) oraz zmiana moralności seksualnej poprzez odczytanie Objawienia w duchu ideologii genderyzmu.
Pach
Źródła: pch24.pl, Katholisch.de