Zapowiedziana likwidacja watykańskiej komisji, utworzonej w celu utrzymania tradycyjnych katolików w jedności z Watykanem wcale nie musi oznaczać zmiany na gorsze. Znany watykanista wskazuje, że zmiana może okazać się „zjawiskiem pozytywnym”.
Według informacji podanych przez watykanistę Marco Tosattiego, Komisja Ecclesia Dei, powołana jeszcze za pontyfikatu Jana Pawła II, zajmująca się sprawami duchownych i wiernych przywiązanych do tzw. Mszy łacińskiej zostanie zlikwidowana. Według części źródeł, decyzja w pełnym kształcie ma być ogłoszona na początku stycznia. Inni wskazują, że stosowny dokument jest już opracowany i podpisany, czeka jedynie na publikację.
Wesprzyj nas już teraz!
Powołując się się na własne źródła w Watykanie, Edward Pentin wskazuje, że zmiana może okazać się „zjawiskiem pozytywnym”, gdyż dzięki bezpośredniemu włączeniu w prace Kongregacji Nauki i Wiary ułatwi uregulowanie stosunków z Bractwem św. Piusa X. Innego zdania jest Marco Tosatti, który wskazywał, że ograniczona strukturalna autonomia Komisji okazała się niezwykle korzystna dla integralności tradycyjnej łacińskiej Mszy Świętej. W swoim artykule Tosatti wprost zadaje pytanie czy jest to pierwszy krok do likwidacji motu proprio Benedykta XVI „Summorum Pontificum”.
Pentin powołuje się na tradycjonalistyczne francuskie pismo L’Homme Nouveau, które wskazuje, że tamtejsze Bractwo św. Piusa X widziało komisję bardziej jako przeszkodę w nawiązaniu bliższych stosunków z Watykanem. Przedstawiciele Bractwa pragnęli komunikować się w tych kwestiach bezpośrednio z prefektem Kongregacji, kardynałem Luisem Ladarią, niż z przewodniczącym Komisji, abp Guido Pozzo. W następstwie wieloletnich rozmów z arcybiskupem „osiągnięto nieznaczne – jeżeli jakiekolwiek – postępy”. Przełożony SSPX o. Davide Pagliarini wzkazywał, że Komisja „bardziej skupiała się na dyskutowaniu doktryny niż na omawianiu praktycznych aspektów”.
Pentin wskazuje, że nowe rozporządzenie może być związane z reformą rzymskiej kurii. W grę miałyby wchodzić kwestie finansowe, organizacyjne, ale także doktrynalne. Postulaty SSPX poprzez włączenie w prace Kongregacji Nauki i Wiary, uzyskałyby pewną niezależność w stosunku do opinii członków innych dykasterii np. Kongregacji ds. Kultu Bożego czy Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, które nie patrzą zbyt przychylnym okiem na Bractwo Kapłańskie Świętego Piusa X.
Źródło: własne PCh24.pl / ncregister.com
PR