10 marca 2013

 

Do ostatniego miejsca zapełniła się sala Pałacu Krzysztofory przy krakowskim Rynku Głównym. Wykład profesora Roberto de Mattei o Soborze Watykańskim II został owacyjnie przyjęty przez publiczność.


Wesprzyj nas już teraz!

Profesor de Mattei przyjechał do Polski promować wydaną właśnie w naszym języku książkę pt.: „Sobór Watykański II. Historia dotąd nieopowiedziana”. Włoski historyk rozpoczął wykład od przywołania tytułu książki Richarda M. Weavera – „Idee mają konsekwencje”. Przypomniał, iż ostatni sobór niósł za sobą wiele idei, ale przede wszystkim był niezwykłym  wydarzeniem, a – jak mówił profesor – wydarzenia też mają konsekwencje. – Sobór stał się rewolucją w stylu działania, w języku i w mentalności Kościoła. Historyk, który bada to wydarzenie, nie opiera się wyłącznie na dokumentach, analizuje również styl debaty i sposób, w jaki się ją przedstawia.

To właśnie konsekwencje Soboru Watykańskiego II sprawiły, że profesor de Mattei zainteresował się przebiegiem wydarzenia sprzed pięćdziesięciu lat. Sam wykład był z oczywistych względów jedynie skrótem najważniejszych myśli zawartej w książce historyka, a dotyczących m.in. kwestii komunizmu, którego sobór jednoznacznie nie potępił. – Aż do Soboru Watykańskiego II Magisterium Kościoła katolickiego wielokrotnie wypowiadało się na temat komunizmu słowami wyraźnego potępienia.. Były to jednak lata sześćdziesiąte – w świecie wiał „duch optymizmu”. W tym właśnie okresie kształtował się klimat „odwilży” wobec poglądów uprzednio już przez Magisterium potępionych – mówił profesor de Mattei.

 

Profesora pytano również o inwigilację uczestników soboru przez tajne służby państw postkomunistycznych. W tej kwestii Roberto de Mattei także miał wiele do powiedzenia. Przytaczał fakty z działalności niemieckiej Stasi i polskiej SB, mówił o produkowaniu krytycznych tez mariologicznych przez oficerów a także o tym jak i dlaczego na Soborze znaleźli się obserwatorzy prawosławni.

 

Profesor de Mattei przebywał w Polsce na zaproszenie Centrum Kultury i Tradycji Wiedeń 1683. Spotkanie z włoskim historykiem w Krakowie zostało zorganizowane przez Instytut Edukacji Religijnej i Społecznej im. Ks. Piotra Skargi. Patronat nad spotkaniem objął magazyn „Polonia Chrisitana” i portal PCh24.pl. Już wkrótce na naszych łamach opublikujemy materiał filmowy z tego wydarzenia oraz rozmowę z profesorem de Mattei o sytuacji Kościoła po abdykacji Benedykta XVI .

 

kra

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 53 883 zł cel: 500 000 zł
11%
wybierz kwotę:
Wspieram